Седум намирници кои ги топат мастите на стомакот

Да се ослободите од салото на стомакот не е само прашање на естетика и добар изглед, туку е важно и за добро здравје, бидејќи масното ткиво на стомакот е едно од најопасните подрачја за складирање на мастите и го зголемува ризикот од прерана смрт дури и за оние за оние со здрава тежина.

Според нитриционистите, oва се седум намирници кои докажано го согоруваат салото на стомакот:

  • грав
  • лосос
  • јогурт
  • црвена пиперка
  • брокула
  • боранија
  • јаболков оцет

Секоја од овие намирници, тврдат нутриционистите, содржи бројни нутритивни вредности кои помагаат при согорувањето на мастите на стомакот, но и придонесуваат за успешно слабеење.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Здравје

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе