Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Иако воспитувањето деца е прекрасно искуство, тоа може да биде и многу напорно.

Среќата на децата е најголем приоритет на многу родители, но поради нивниот брз начин на живот и многубројните обврски, можеби не секогаш можат значително да влијаат на расположението на нивните деца.

Сепак, постојат некои родителски навики кои можат да го поврзат семејството. Едукаторот за родители, психолог за мајки и деца Џејми Блох сподели седум совети за тоа како мајките и татковците можат да станат родители што нивните деца ги сакаат, а во исто време позитивно да влијаат на нивната среќа.

Еве што таа издвои во нова објава на Instagram.

Не сфаќајте ништо лично. Запомнете дека однесувањето на вашите деца го одразува тоа како тие се чувствуваат за себе, а не колку сте добар родител.

Сетете се на времето кога сте биле дете или тинејџер. Обидете се да се сетите како се чувствувавте и што би ви помогнало тогаш.

Поминувајте квалитетно време заедно. Бидете активен учесник во нивните интереси за да ја зајакнете врската.

Најдете креативни начини за комуникација и разговор. Блох истакнува дека омилен начин им е да разговараат во автомобил на пат кон одредена активност или пред спиење.

Дајте им безусловна љубов и поддршка. Ова значи воздржување од осудувачки коментари.

Бидете пример за односот што сакате да го имате со вашите деца. Взаемното почитување значи многу.

Бидете смешни и смејте се. Децата и тинејџерите се подобри кога атмосферата е лесна и забавна. Најдете време за среќни и позитивни спомени и искуства.

„Сите ние се стремиме да бидеме родители што ги сакаат нашите деца, но како можеме да го постигнеме тоа? Постојат одредени видови на родителски практики кои можеме да ги користиме најчесто за да ја зајакнеме врската со нашите деца. Еве неколку навики што можете да ги примените во вашето родителство: безусловна љубов и прифаќање, активно слушање, квалитетно време, почит и насочување, водење со пример, трпение и разбирање“, заклучува Блох.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Живот

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Read more

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Read more

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Read more

На кои плажи во Грција е најтопло морето?

Read more
 

Магазин

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Читај повеќе

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Читај повеќе

Кога е време да побарате помош од психотерапевт?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Читај повеќе

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе