Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Листа од истражувања објавена на Business Insider покажа кои особини се поврзани со повисокото ниво на интелигенција, за разлика од просечното. Станува збор за статистика, па веројатно овие резултати е најдобро да ги земете со резерва.

1. Најстаро дете во семејството

Истражување во 2007 година спроведено меѓу припадници на норвешката војска покажало дека најголемите деца во семејството имаат повисок IQ. Меѓутоа, ова не е генетски предодредено, туку научниците сметаат дека е така поради тоа што родителите повеќе внимание посветуваат во раснењето на своето прво дете, отколку на тие што подоцна се раѓаат.

2. Музикални сте

Во 2011 година е спроведено истражување на група деца. Биле поделени во две групи, првата имала часови по ликовна уметност, а втората по музика. За само 20 дена, 90 проценти од децата во музичката група покажале знаци на повисоко ниво на вербална интелигенција.

3. Непушач сте

Истражување спроведено во 2010 година во Израел, на група мажи од 18 до 21 година, покажало дека пушачите имаат пониско IQ од непушачите. Студијата е спроведена на 20.000 млади мажи и покажала дека просечното IQ на непушачите е повисоко за 7.

4. Слаби сте

Здравото тело е поврзано со здрав ум. Истражување во Франција спроведено во 2006 година откри дека дебелите луѓе се сеќаваат на 44% од зборовите додека послабите се сеќаваат на 56% на зборовите во вербален тест.

5. Леваци сте

Во 2007 година е спроведена студија на 643 луѓе која покажала дека леваците се поинтелигентни од деснаците. Истражувањето сугерира дека леваците се повеќе склони на дивергентно размислување, што е една од најважните карактеристики на креативноста.

6. Имате мачка

Истражување од 2014 година откри дека луѓето кои повеќе сакаат кучиња се поотворени, а оние кои сакаат мачки се поинтелигентни.

7. Високи сте

Истражување спроведено во 2009 година покажа дека повисоките деца имаат подобри резултати на тестовите на интелигенција. Студијата е објавена на страницата на Националниот центар за биотехнолошки информации во САД и тврди дека повисоките луѓе имаат и повисоко IQ.

Освен тоа, истражување од Принстон сугерира дека повисоките деца постигнуваат малку подобри резултати на когнитивните тестови, пренесе Business Insider.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Живот

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Read more

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Read more

Какви ефекти имаат цртаните филмови врз децата?

Read more

Работата од дома ве „убива“? Со овие вежби ќе се вратите во живот

Read more

Магазин

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кивањето во забавена снимка?

Читај повеќе

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Читај повеќе

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Читај повеќе

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Читај повеќе

Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Читај повеќе
  • filter

Вистинско пријателство: На грб ја носел неподвижната другарка до врвот на Олимп

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе