Седум прашања што треба да си ги поставите пред роденденот

Непосредно пред завршувањето на уште еден круг околу Сонцето, обично правиме една рекапитулација на изминатата година – што направив во овие 12 месеци?

За да влезете во остатокот од вашиот живот со нова страница, направете една самоанализа што ќе ви помогне подобро да се запознаете и да си поставите јасни цели за годината што следи.

За таа цел, одговорете си искрено на овие седум прашања пред вашиот роденден:

1. Кои цели ги остварив?

Почнете позитивно и размислете кои цели што си ги поставивте лани ги исполнивте во текот на годината. Нова работа, ново хоби, преуредување на станот, патување, промена на навики...? Сите работи кои сте успеале да ги реализирате, дури и оние најмалите, како прочитана книга, нека ви бидат мотивација за во иднина.

2. Кои цели не ги остварив и зошто?

Ако нешто навистина сакате, ќе најдете време и енергија за тоа. Сигурно постои и друга причина, освен стресот и немањето доволно време, зошто не сте реализирале некои планови. Откријте кои се и бидете искрени дали и понатаму сакате да работите на реализирање на таа цел или треба кренете раце од неа.

3. Што ме усреќи?

Ако погледнете на изминатата година со благодарност за убавите работи кои ви се случиле, тоа ќе ви помогне добро да ја почнете следната година. Кажете „благодарам“ на луѓето кои ви значат и им значите.

4. Што не ми успеа?

Тука спаѓаат планови на кои сте работеле, но не се реализирале онака како што вие сте сакале, односно замислиле. Гледајте на нив како на лекции, а не неуспеси. Анализирајте ги и сфатете каде и зошто не излегле како што сте сакале. Не е важно колку пати сте паднале, туку колку пати пак сте се кренале на нозе, нели?

5. За што жалам?

Повторно, од грешките се учи. Можеби ви звучи како клише, но има голема вистина во тоа. Во ред е да се покаете и да зажалите, сѐ додека не ги повторувате тие грешки.

6. Што научив?

Убаво размислете, сигурно на роденденот сте побогати за една вештина, корисна информација, животна лекција... понесете ги со себе во следната година и надградете ги.

7. Што треба да подобрам во мојот живот?

Интроспекциите се важни во циклусите на животот. Кога се погледнува кон иднината, обично нѐ обзема еуфорија и позитивна енергија, надеж дека откако ќе наполниме Х години сѐ ќе биде подобро. Но, промената на подобро почнува од нас самите. Само ние можеме вистински да го смениме нашиот живот, а со тоа и нашата средина. Секогаш можете подобро и повеќе. Сакајте повеќе, давајте повеќе, создавајте повеќе.

Среќно!

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Живот

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Read more

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Read more

Кога родителите треба да престанат да се бањаат со децата?

Read more

Дали и вие го фрлате најздравиот дел од јагодите?

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе