Седум причини за нагло дебелеење кај мажите

А.С.
/ 20.06.2022 / 15:09

Понекогаш не треба многу за да се соберат неколку килограми вишок. На пример, ова е вообичаено околу празници или ако сме исклучително зафатени на работа или дома.

Малото зголемување на телесната тежина е вообичаено и понекогаш нема никаква врска со нашата исхрана. Но, наглото зголемување на телесната тежина може да биде фрустрирачко и збунувачки кога не можете да ги обвинувате празничните колачиња или стресот на работа.

„Ако сте качиле два или повеќе килограми за неколку недели или дури денови, време е да обрнете внимание“, вели д-р Лоренс Ческин од Центарот за управување со тежината Johns Hopkins.

Според Ческин, флуктуациите во тежината од околу два или повеќе килограми се типични кај жените, но не толку кај мажите. Особено ако ситуацијата со тежината е стабилна со месеци или години. Еве ги сите можни причини за нагло зголемување на телесната тежина.

Јадете премногу сол

Потрошувачката на сол предизвикува телото да задржува вода, објаснува Ческин. Водата има тежина и волумен. Така, ако јадете многу солена храна неколку дена по ред, може нагло да се здебелите.

Храната од рестораните, а особено брзата храна, обично е полна со сол. Дури и многу од храната што ја јадеме дома е богата со сол. Некои од главните извори на сол во западната исхрана се леб, сендвичи, филета и суво месо.

Не внесувате доволно калиум

Да, важно е да се ограничи внесот на натриум, но тоа не е единствената важна хранлива материја кога станува збор за тежината на водата. Додека натриумот помага да се одржи течноста околу клетките, калиумот им помага на мускулите да работат и го регулира крвниот притисок.

Иако не постои препорачана дневна доза за внес на калиум, повеќето експерти укажуваат дека 3400 милиграми се добра дневна количина што треба да ја таргетираат мажите на возраст од 19 и повеќе години.

Земате нов лек

Постојат многу лекови кои можат да предизвикаат зголемување на телесната тежина, предупредува д-р Скот Буч од одделот за дебелина на Баријатрискиот и метаболички институт на Клиниката во Кливленд.

„Лековите можат да предизвикаат до 15 проценти од случаите на дебелина“, тврди тој, истакнувајќи дека вообичаени виновници се лековите за депресија и лековите за срцеви заболувања. Но, зголемувањето на телесната тежина може да биде предизвикано дури и од апчиња за спиење, лекови против болки и некои антихистаминици кои ги блокираат алергиите.

„Додадете на листата стероиди и лекови или додатоци за да го зголемите тестостеронот. Овие лекови делуваат на вашите хормони, што секако може да предизвика нагло зголемување на телесната тежина“, додава д-р Ческин.

Ако зголемувањето на телесната тежина се должи на лекови, треба да се консултирате со вашиот лекар за какво било прилагодување или промена во терапијата.

Јадете повеќе отколку што мислите

Ако постојано го зголемувате бројот на калории за месец или два, лесно може да се здебелите два до пет килограми, истакнува Ческин.

„Ако внесувате само 500 калории повеќе неделно, тоа ќе се види со текот на времето“, предупреди докторот.

Почнавте да јадете повеќе јаглехидрати

Ако сте следеле диета со малку јаглехидрати (на пример, кето) и одеднаш сте почнале да јадете повеќе житарки и скроб, веднаш ќе забележите разлика во тежината. Јаглехидратите се важни во однос на вежбањето, но и општото здравје. Но, тие се складираат во вашите мускули и црниот дроб како гликоген. Секој грам гликоген содржи околу три грама вода, што значи дека чинија тестенини ќе складира дополнителна вода во вашите ткива.

Неодамна изгубивте тежина

Би било убаво да ослабете, но честопати е спротивното.

„Сите килограми што ќе успеете да ги изгубите веројатно ќе се вратат, дури и ако продолжите со вашата рутина за слабеење. Ова е сосема нормално“, вели д-р Буч.

Имате ендокрино нарушување

Според Националниот институт за здравје, приближно секој петти возрасен има недоволна тироидна жлезда, состојба позната како хипотироидизам. Иако оваа состојба е многу почеста кај жените, Ческин вели дека многу мажи доживуваат хипотироидизам, што може да предизвика нагло и значително зголемување на телесната тежина.

Некои други помалку типични хормонални нарушувања, како што е Кушинговата болест, исто така може да предизвикаат зголемување на телесната тежина. Ако имате ендокрино пореметување, покрај зголемување на телесната тежина, ќе се појават и симптоми како што се замор, слабост, главоболки, проблеми со размислувањето и депресија или раздразливост.

Тагови
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Фит

10 лоши вечерни навики поради кои се дебелеете

Read more

Одлично е да се јаде риба, но внимавајте на овие 3 грешки ако сакате да слабеете

Read more

Брзо и корисно за мускулите: 15 минути утринска јога

Read more

10 минути вежби за цврсти стомачни мускули

Read more
 

Магазин

Адел и Ребел Вилсон за драстичното слабеење: Не те дефинираат килограмите, ти си повеќе од тоа

Читај повеќе
  • play_arrow

10 лоши вечерни навики поради кои се дебелеете

Читај повеќе

Неделен хороскоп: За Лавовите пари, за Скорпиите љубов

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни футуристички авиони

Читај повеќе

Љубезноста не е „пуштање“: Дали знаете да ја направите разликата?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа луксузен нуклеарен бункер од 17,5 милиони долари?

Читај повеќе

Војник на ОН бара девојче со кое се фотографирал за време на војната во Босна

Читај повеќе

Дали самоубиството е себичен избор?

Читај повеќе

Што треба да знаете ако често пиете вода од пластично шише?

Читај повеќе