Седум работи кои треба да ги знаете ако страдате од алергија

Алергиите денеска се голем проблем од кои страдаат голем број на луѓе. За алергиите се знае многу, но некои работи и понатаму остануваат неразјаснети.

Во прилог прочитајте за некои од најновите откритија, во кои се објаснети детали поврзани за алергиите.

„Најлошо досега“

Секоја година слушаме дека ова е најлошо време за лицата кои страдаат од алергија. Но, дали е тоа вистина или само претерување? Експерти велат дека е вистина и тоа поради тоа што климата навистина се менува, а тоа ја влошува ситуацијата за оваа група на луѓе.

Немојте да бидете сам свој доктор

Многу луѓе мислат дека се алергични на различни работи, но тоа не мора да биде вистина. Најдобро е да ве тестира експерт, единствено така ќе откриете на што навистина сте алергични. Ако сами глумите доктор, можете само да ја влошите вашата ситуација.

Внимателно со лековите

На некои луѓе вообичаените лекови против алергија, односно оние кои би требало да ги намалат симптомите на алергија, не им помагаат. Лековите се многу индивидуална работа, па би било добро заедно со вашиот доктор да го одберете оној кој најмногу вам ви одговара, а не сами да ги избирате лековите.

Инјекции

Алергиските инјекции им помагаат на голем број на луѓе, но тие сепак не се за секого. Ако сте, на пример, алергични строго на амброзија, тогаш тоа е алергија која трае една сезона и во тој случај инјекциите не се препорачливи. Тие се подобри за лицата кои страдаат од повеќе видови на алергии и во повеќе сезони.

Лекување на време

Иако се свесни дека имаат алергија, многу луѓе не почнуваат со лекување на време, па симптомите им се влошуваат уште повеќе. Немојте да си го дозволите тоа, бидејќи ситуацијата може многу да се влоши ако не го почнете лекувањето на време.

Внимателно со килограмите

Ова посебно не сакаат да го слушнат лицата кои страдаат од алергија, но тие мора да бидат внимателни со килограмите, посебно оние кои страдаат од астма. Вишокот на килограми влијае на работата на белите дробови, па ситуацијата може да стане сериозна, предупредуваат експерти.

Незабележлива алергија

Зачудени сте бидејќи алергијата ви се појавува дури во постари години? Многу веројатно сте имале симптоми уште во детството, но не сте ги забележувале, односно не сте ги поврзувале со алергија.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе