Седум штетни митови за воспитувањето деца

Без разлика дали сме родители или не, опкружени сме со луѓе кои имаат деца, но и со оние кои сакаат да даваат совети за родителство.

Иако овие совети се главно добронамерни, многу од нив често се неосновани и едноставно погрешни.

Ова се седум митови за воспитувањето деца кои сите сме ги слушнале барем еднаш, но се покажа дека не само што не се вистинити, туку и штетни.

Ако му кажете „не“ на детето, ќе се чувствува критикувано

Во ред е да им кажете „не“ на вашите деца. Сè додека не звучите агресивно или нервозно кога комуницирате со вашето дете, вашето дете може да се чувствува посигурно ако има некои ограничувања. Кога ќе им кажете „не“ на децата, ги поттикнувате да направат нешто поинаку и да развијат нови вештини.

Истовремено, имајте на ум дека околностите во кои не им дозволувате на децата да направат нешто се поважни од самиот збор. На пример, ако детето се однесувало лошо на забава, одвојте го и дозволете му да се смири и дозволете му да ви каже што го предизвикало таквото однесување.

Шеќерот ги прави децата хиперактивни

Многу родители мислат дека не треба да им даваат слатки на своите деца бидејќи ќе ги направат хиперактивни. Но, според истражувањата, шеќерот всушност не предизвикува хиперактивност кај повеќето деца. Децата можеби се возбудуваат поради бонбоните што ќе ги добијат на забава, но таа возбуда нема да дојде од јадење бонбони.

Децата ќе бидат разгалени ако многу се држат в раце како бебиња

Без разлика дали имаме деца или не, сите барем еднаш сме го слушнале митот дека децата ќе бидат многу разгалени ако многу се носат в раце како бебиња. Но, тоа всушност не е вистина. На бебињата на толку рана возраст им треба што поголемо внимание од родителите - тоа им помага во нивниот емоционален, физички и ментален развој.

Важно е да ги носите бебињата в раце за да ја почувствуваат топлината, да дишат правилно и да следите колку килограми добиваат. Секако, тежината може да се провери со вистинско мерење, но со носење на бебето родителите можат да почувствуваат дали тоа качило нови килограми.

Детските потреби секогаш се на прво место

Родителството е многу напорно и често може да биде емоционално и физички исцрпувачко. Иако на родителите ништо не им е поважно од нивните деца, неопходно е тие да продолжат да се грижат за сопственото физичко и ментално здравје. Исцрпените и преоптоварени родители имаат поголема веројатност да донесат погрешни одлуки, па затоа е многу важно родителите понекогаш да одвојат време за себе.

Оставете го бебето да плаче, самото ќе се смири

Мит со кој многумина пораснаа е дека на бебињата треба да им се дозволи да плачат. Бидејќи бебињата не знаат што е манипулација, веројатно не е најдобрата идеја да им дозволите да плачат. Бебето веројатно плаче затоа што е гладно, осамено или поспано, а плачењето е единствениот начин на кој може да се изрази.

Играњето одредени спортови може да им помогне на децата да станат повисоки

Ако мислевте дека вашето дете може да порасне затоа што спортува, за жал, тоа не е можно. На висината на детето може да влијае само генетиката, а играњето кошарка или кој било друг спорт нема да влијае на тоа дали вашето дете ќе биде високо 160 или 190 см.

Наместо тоа, обидете се да се фокусирате на исхраната на детето. Можеби добрата исхрана не ги прави повисоки, но е важна за нивниот раст и правилен развој на висината.

Удирањето на детето повремено ќе го научи на добро однесување

Физичкото казнување на детето никогаш не е решение. Тоа може да предизвика детето да стане агресивно и асоцијално со текот на времето и може да се појават долгорочни проблеми со менталното здравје.

Дисциплинирањето на децата не е секогаш лесно или брзо, но вреди. Важно е да изградите однос на доверба и добра комуникација со вашето дете за да се справите со неговите бес. Обидете се да останете смирени кога се луди, дајте му до знаење кога претерува и бидете доследни дека ова е најдобриот начин да се справите со лошото однесување.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Живот

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Read more

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Read more

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе