ЛА ЛИГА 2021/22

Седуммина заразени во Барселона, четворица во Реал, тројца во Севиља

Бројот на заразени со COVID-19 во шпанските фудбалски клубови е сè поголем.

Барселона денеска објави дека во нејзините редови има седум заразени фудбалери, во Реал Мадрид објави за четворица, а во Севиља за тројца.

Позитивни на COVID-19 во мадридски Реал се Тибо Куртоа, Федерико Валверде, Едуардо Камавинга и Винисиус, објави актуелниот лидер во Ла Лига.

Второпласираната Севиља соопшти за тројца заразени во своите редови, без да го објави нивниот идентитет.

„Сите заразени играчи се без симптоми и се во домашна изолација во која ќе останат додека не помине пропишаното време за карантин“, наведе клубот од Андалузија.

Во домашен карантин се и фудбалерите на Барселона, Ленгле, Дани Алвес, Жорди Алба, Алекс Балде, Дембеле, Умтити и Гави.

Проблеми со заразени фудбалери имаат речиси сите шпански прволигаши – Рајо Ваљекано 14, Селта Виго 9, Елче 8, Бетис 6, Еспањол и Кадис 6.

Натпреварите во Ла Лига продолжуваат на новогодипната вечер кога со натпреварот помеѓу Валенсија и Еспањол ќе се отвори 19. коло, кое потоа в недела и понеделник ќе се комплетира со останатите натпревари. Но, ситуацијата со заразени може да доведе од одложување на некои натпревари.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Фудбал

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Read more

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Read more
 

Спорт

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе