Сееше страв во цело Мексико: Шефот на обезбедувањето на Ел Чапо екстрадиран во Америка

Мексико во саботата го екстрадираше Нестор Исидро Перес Салас или „Ел Нини“ на САД, кој беше шеф на обезбедувањето на синовите на поранешниот крал на картелот Синалоа, Хоакин „Ел Чапо“ Гузман.

Американските агенти за спроведување на дрога го сметаат за еден од најнемилосрдните нарко босови во Мексико. Перес беше уапсен во ноември од мексиканската национална гарда во северозападниот град Кулијакан, центарот на картелот Синалоа.

„Тврдиме дека Ел Нинио бил еден од водечките ‘сикариа’ или атентатори на картелот Синалоа и дека тој е одговорен за убиствата, тортурата и киднапирањето на ривалите и сведоците кои се заканувале на криминалниот потфат на картелот“, рече американскиот обвинител Мерик Гарланд.

Претседателот Џо Бајден му се заблагодари на Мексико за соработката.

„Нашите влади ќе продолжат да работат заедно за да ја нападнат епидемијата на фентанил и синтетичка дрога која убива толку многу луѓе во нашите татковини и ширум светот, и да ги изведе пред лицето на правдата криминалците и организациите кои ги произведуваат, шверцуваат и продаваат овие смртоносни отрови во двете на нашите земји“, се вели во изјавата на Бајден.

Соединетите Американски Држави го обвинија Перес дека ги водел „Нинис“, насилна група на безбедносни оперативци кои работат за Иван Архивалдо Гузман и другите синови на затворениот поранешен крал на Синалоа, Ел Чапо.

Иван и тројцата други синови на Ел Чапо станаа едни од најбараните цели на американските органи за спроведување на законот откако излегоа од сенката на нивниот татко на чело на моќната фракција на картелот Синалоа, позната како „Лос Чапитос“. Американската Администрација за борба против дрога (DEA) тврди дека Лос Чапитос се најголемите трговци со фентанил во САД

Перес е една од најпознатите екстрадиции за време на претседателствувањето на Андрес Мануел Лопес Обрадор, кој ја презеде власта во декември 2018 година.

Шефот на DEA, Ен Милграм, испрати внатрешен меморандум до персоналот на агенцијата во кој ја пофали екстрадицијата.

Во меморандумот, Милграм ја опиша единицата Нинис на Перес како насилна група која добива обука во воен стил и има задача да „киднапира, мачи и убива секој што се спротивставува на Чапитос или секој што се заканува на операцијата фентанил на Чапитос“.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Свет

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе