УЕФА ЕУРО 2020

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија вели дека донеле одлука приоритет при набавката на билети за ЕУРО 2020 да добијат вработените во медицинскиот сектор во државава кои ќе сакаат во живо да ја бодрат репрезентацијата на Македонија.

„Иако во моментот сѐ уште нема конечна одлука од УЕФА за бројот на влезниците за натпреварите од ЕУРО 2020 бидејќи здравствената ситуација може да наложи и да нема присуство на гледачи на стадионите (најнепосакувано сценарио за сите нас), сепак има надеж дека публика ќе има и секоја федерација ќе добие дел од влезниците за натпреварите на Европското првенство“, почнува Муамед Сејдини.

„Затоа, одлучивме како награда, доколку ситуацијата со пандемијата биде под контрола, како резултат на натчовечките напори и заложби кои секојдневно ги прават за заштита на нашето здравје во изминатиот период, а очигледно и во периодот што следува, приоритет за добивање на билети за следење на настапите на македонската репрезентација на Европското првенство да имаат сите медицински лица кои се во првите редови во борбата против COVID-19 (доктори, сестри, технички персонал)“.

Оваа одлука беше официјално усвоена денеска на седница на Управниот одбор на федерацијата.

„Јасно ми е дека ова е премалку, но чуствувам потреба на медицинскиот персонал на скромен начин да им се оддолжиме за пожртвуваноста и повеќемесечниот труд што го вложуваат за да нѐ заштитат сите нас. Да им ја искажеме нашата почит за нивната работа и да покажеме дека сме општество што цени вистински вредности“

„Најсреќен би бил кога во јуни 2021 година нашите медицински лица би ги замениле маските и заштитната униформа со навивачки реквизити, кога трагите од нив и уморот на нивните лица ќе ги заменат со насмевки за головите што нашите ќе ги постигнат на Европското првенство“, заврши претседателот на ФФМ.

ЕУРО 2020 ќе се игра од 11 јуни до 11 јули 2021 година, а Македонија своите натпревари ги има на 6 јуни против Австрија во Букурешт, четири дена подоцна во истиот град против Романија, а потоа на 21 јуни против Холандија во Амстердам.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Фудбал

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Read more

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Read more

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Read more

Бившата девојка на Игуаин: Беше опседнат со „лесни“ девојки

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Читај повеќе

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Читај повеќе

Трет пораз за македонските ракометари на СП во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Бившата девојка на Игуаин: Беше опседнат со „лесни“ девојки

Читај повеќе

Рибери не исклучува враќање во Бундеслигата

Читај повеќе

Историско финале: За првпат жена ќе суди на Супербоул

Читај повеќе

Верон: Занети може да го намами Меси во Интер

Читај повеќе