СЕХА: Еурофарм Пелистер запрен во полуфиналето

Еурофарм Пелистер не успеа да обезбеди пласман во финалето во СЕХА лигата, откако на дебитантскиот настап на завршниот турнир во регионалното натпреварување изгуби во полуфиналето од Веспрем со 41-27 (24-16).

Унгарскиот првак, кој ја брани титулата во СЕХА лигата, ја оправда фаворитската улога и по почетната резултатска рамноправност со серија од 4-0 стекна предност од 9-5 која во продолжението со нова серија од четири последователни голови и цврста игра во одбраната ја зголеми на високи плус осум на полувремето.

Натпреварот во Задар по продолжението доби ревијален карактер, а Веспрем на крајот му нанесе висок пораз на Еурофарм Пелистер надминувајќи ја бројката од 40 постигнати голови.

Претходно вечерва во првото полуфинале ППД Загреб ја доби хрватската пресметка против Нексе со 32-26 и ќе биде противник на Веспрем во финалето во недела од 20:30 часот.

Во битката за третото место, Еурофарм Пелистер и Нексе ќе играат во недела од 16:30 часот. 

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Ракомет

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more

Иван Чупиќ ја заврши кариерата

Read more

Николов и Начевски ќе го судат финалето во Лигата на шампиони

Read more

Жрепката за СП е за две недели, Македонија е во третиот шешир

Read more
 

Спорт

Чави дознал дека е отпуштен кога го посетил Лапорта во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ по тројката за победа: Не пцуев, зборував на словенечки

Читај повеќе

Голема чистка во Баерн: Отпишани 7 ѕвезди вредни 340 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе