Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Дали помислувавте дека ќе има батерија што се полни за пет минути и вашиот автомобил е подготвен за возење?

Сега таква батерија постои. Израелската компанија StoreDot разви нова литиум-јонска батерија за електрични автомобили што ќе се наполни целосно за само пет минути. Значи, батеријата е развиена во Израел, но кинеската фабрика Eye Energy е одговорна за нејзиното производство и досега од фабричката лента имаат излезено само 1.000 примероци.

Овие 1.000 примероци ќе бидат искористени за презентација пред потенцијалните инвеститори, вклучувајќи ги TDK, Samsung Ventures, Daimler и British Petroleum.

Електричните автомобили во моментов не се погодни за долги патувања - потребно е долго време да се наполни батеријата, бидејќи за полнење се потребни од 30 минути до 12 часа.

Додека стандардните литиум-јонски батерии користат графит како електрода, батеријата на StoreDot има полупроводливи наночестички наместо графит што им овозможува на јоните да поминат побрзо со помал отпор. StoreDot, сепак, има намера да ја замени таа електрода до крајот на 2021 година со значително поевтина електрода од силициум.

Проблемот е во тоа што масовно производство на овие батерии не е можно и тие нема да бидат на пазарот уште барем неколку години.

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Авто новости

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Read more
 

Автомобили

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Читај повеќе
  • filter

Освежениот MINI со 5 врати пристигнува во март

Читај повеќе
  • filter

Ова е најмоќниот Land Rover Defender кој развива 525 коњски сили

Читај повеќе

Колку се различни жените и мажите кога купуваат автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави електричниот Berlingo, наскоро во продажба

Читај повеќе