Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Секој шести сопственик на фирма, односно 16 проценти од нив, обрнува внимание на хороскопските знаци на кандидатите за работа, додека тоа го прават само 5 отсто од вработените во службите за човечки ресурси, покажуваат резултатите од студијата изработена во Русија.

Според истражувањето, 75 проценти од работодавачите го земаат во предвид хороскопскиот знак при вработување на кандидатите за раководни места, 50 отсто при вработување на менаџери во канцеларија, а 45 проценти при вработување во секторите за продажба и услуги.

За секој петти сопственик на фирма или експерт за човечки ресурси хороскопскиот знак е важен при изборот на потенцијални работници во ИТ секторот, додека за 15 процети од нив е важен зодијакот при избор на работници во секторот маркетинг.

Во истражувањето учествувале над илјада претставници на руските компании, менаџери и директори на секторот за човечки ресурси во сите руски региони.

реклама

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Живот

Каде има најскапо, а каде најевтино капучино во светот?

Read more

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Во која година од животот луѓето се најнесреќни?

Read more

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најголемите нарциси

Read more

Магазин

Идеја за десерт: Мафини со ореви и банана

Читај повеќе

Истражување: Витаминот Д е тајното оружје во борбата против коронавирусот

Читај повеќе
  • filter

Каде има најскапо, а каде најевтино капучино во светот?

Читај повеќе
  • filter

12 интересни факти за Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

Што има во внатрешноста на најстариот телефон во светот?

Читај повеќе

По учеството во Мис БумБум никој не сака да ја вработи како докторка

Читај повеќе

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Читај повеќе

Во која година од животот луѓето се најнесреќни?

Читај повеќе

Кога мачка ќе направи селфи

Читај повеќе