Секојдневни навики што го саботираат процесот на слабеење

Слабеењето за многумина е тешка задача, а не се ни свесни дека одредени навики несвесно го саботираат процесот на слабеење.

Нутриционистката Теми Лакатос Шејмс откри една навика која го оневозможува слабеењето, а тоа е целосното исфрлање на јаглехидратите од исхраната.

Многумина веруваат дека речиси сите јаглехидрати се лоши за слабеење, но експертката истакнува дека тоа воопшто не е точно. Имено, јаглехидратите можат да бидат многу добри за нашето здравје, а нивното целосно исфрлање може да предизвика токму спротивен ефект. Како што наведува, целосното избегнување на јаглени хидрати може да доведе до зголемување на телесната тежина.

„Јаглехидратите се како гориво за вашиот мозок и мускули, а кога ќе ги исфрлите, не е невообичаено да се чувствувате исцрпени и да имате интензивна желба за јаглехидрати или шеќер, бидејќи на вашиот мозок и тело му треба брзо закрепнување. Ова често резултира со прејадување со храна која се обидувате да ја избегнете“, додава таа.

Советува дека ако сакате да ослабете, а тоа не ви оди, да земете предвид како се чувствувате ако ги исклучите јаглехидратите.

„Дали се чувствувате уморни подоцна или тоа доведува до прејадување? Ако е така, направете свесен напор да вклучите мала количина на здрави јаглехидрати во секој оброк“, вели таа.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Здравје

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе