Секс без табуа: За што најчесто фантазираат мажите и жените?

Сексуалните фантазии уште се табу тема, иако сексуалната револуција почна многу, многу одамна.

 

 

Социјалниот психолог Џастин Лемилер, автор на книгата „Кажи ми што сакаш: Наука за сексуалната желба и како може да ти помогне да го подобриш својот сексуален живот“ тврди дека сексуалните фантазии се сосема здрава работа и дека партнерите треба да си ги споделуваат и по можност, да ги реализираат своите фантазии.

Лемилер спроведе истражување во кое опфати повеќе од 4.000 испитаници кои одговараа на разни прашања во врска со нивната личност, како и интимниот живот, вклучувајќи ги и сексуалните фантазии.

 

Иинтересен пподаток од резултатите е дека дури 97% од испитаниците се изјасниле дека имаат бројни и чести сексуални фантазии.

Ова се најчестите кои исто така се заеднички и за мажите и за жените:

Секс со повеќе луѓе

Ова е една од оние фантазии кои луѓето се плашат да ги изговорат на глас, особено пред партнерот. Најчесто се фантазии за секс во тројка – со актуелниот партнер, со непознати лица, со поранешни партнери – како и фантазии за свингерство и оргии.

Контрола

Без разлика дали сакаат да ја имаат контролата, или да бидат потчинети, и мажите и жените често фантазираат за овие улоги, особено ако претежно се однесуваат спротивно како сексуални „играчи“.

Желба за промена

Многу честа фантазија е забавата да се пресели од спалната соба на друга локација, а кога станува збор за секс фантазија со промена, тука спаѓаат и експериментирањата со нови пози и секс играчки.

„Забрането овошје“

И мажите и жените често фантазираат за секс со личност со која не би смееле да бидат интимни – блиски пријатели на партнерите, шефот или колега/колешка на работа. Исто така честа секс фантазија е водење љубов на забрането место, најчесто во јавност.

Фетиши

Лемилер со жалење констатира дека една од најчестите сексуални фантазии на луѓето е всушност реализирање на нивните фетиши. Сексуалните фетиши уште се големо табу и многу луѓе не им се доверуваат за овие специфични сексуални желби на своите партнери и тие остануваат само во доменот на фантазијата.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Љубов и секс

Пет знаци кои потврдуваат дека партнерот повеќе не ве привлекува

Read more

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Read more

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Read more

Што прво забележуваат жените кај мажите?

Read more
 

Магазин

Пет намирници кои помагаат да ги сокриете подочниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Читај повеќе

Пет знаци кои потврдуваат дека партнерот повеќе не ве привлекува

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе