Секс поза „перек“ – дали би ја пробале?

Излегувањето од здодевната секс рутина понекогаш значи дека треба да пробате нешто ново, необично, но и возбудливо.

На почетокот, оваа идеја може да изгледа луда, но само на овој начин можете да излезете од зоната на удобност каде што ништо интересно не се случува. Една таква луда идеја е да пробате нови пози во сексот. Позата „перек“ е поза која ќе ви го подигне адреналинот, но и ќе ги задоволи двајцата партнери.

Сексуалните терапевти Иан Кернер и Ешли Коб ги открија сите придобивки од оваа поза.

Како функционира?

За оваа поза потребно е жената да лежи на страна, а мажот да застане на колена зад неа.

Во оваа положба мускулите на целото тело на жената се опуштени за целосно уживање. Мажот ја крева ногата на жената за да ѝ се доближи што е можно повеќе и да постигне подлабока пенетрација, што е секако – поголемо уживање за него.

Жените можат да се релаксираат додека мажот е задолжен за целата „акција“ во оваа многу страсна и блиска поза. Важно е да се напомене дека рацете му се слободни да талкаат каде што сака(ат), се уште поголемо задоволство и на двајцата.

Придобивки од позата

Позата „перек“ е добра поза за длабока пенетрација, вели Коб и додава дека ова е идеална поза за ниските жени кои имаат високи љубовници.

Маани на позата

За жената постои опасност од болка во долниот дел на грбот, а кај мажот постои можност да „прегрее“, па погрижете се да бидете во добра форма и да се истегнете пред секс.

Тагови
реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Љубов и секс

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

10 причини зошто е добро да бидете сингл од 20 до 30 години

Read more

7 митови за изневерувањето што треба да престанеме да ги шириме

Read more

Знаци дека траумите од минатото влијаат на вашите врски

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе