Секс позата „пегла“ е идеална за оние кои не сакаат акробации

Бројни истражувања покажаа дека сексот е најдобар ако доаѓа од љубов, но и обратно – дека љубовта е посилна ако редовно се практикува секс во долгите врски.

Страста може да ја распламтите со различни секс пози, а позата „пегла“ дефинитивно е една од најдобрите, посебно за жените. Станува збор за поза во која женското задоволство доаѓа во прв план.

Во позата „пегла“ може да уживате без посебни акробации, истата го подобрува сексот на емотивно и физичко ниво.

Во оваа поза жената лежи на стомак, со лицето свртено надоле. Колковите се благо кренати нагоре. Мажот лежи на неа, додека рацете му се слободни за допири и галење. Близината на телото му овозможува да ја бакнува партнерката по вратот. Во оваа поза може да вклучите и безобразни зборови.

Поради длабоката пенетрација оваа поза го поттикнува женското задоволство и можноста жената да ги контролира темпото и динамиката на односот. Постојат бројни варијанти, а истражувањата покажаа дека на многу жени омилена поза им е „странична пегла“, слична на позата „лажица“. Кај оваа поза жената лежи на страна, со нозете благо совиени кај колената, во прегратката на партнерот.

Оваа поза ќе направи сексот да трае подолго. Не само што жената има контрола во рацете, туку и во нозете, а позата е совршена за постигнување заеднички оргазам, пишува Bad Girls Bible.

На некои парови совршено им одговара да лежат на едната страна, додека сексот на другата страна не им го дава истото задоволство, затоа откријте на која страна повеќе ви одговара оваа поза.

Удобноста во сексот секогаш е на прво место, па може да користите и перница меѓу нозете додека странично ја практикувате оваа поза.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Љубов и секс

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Љубовен хороскоп за февруари: Еден знак или ќе раскине, или ќе го каже судбоносното „да“

Read more

Дали постои идеален број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе