Секс позата „пегла“ е идеална за оние кои не сакаат акробации

Бројни истражувања покажаа дека сексот е најдобар ако доаѓа од љубов, но и обратно – дека љубовта е посилна ако редовно се практикува секс во долгите врски.

Страста може да ја распламтите со различни секс пози, а позата „пегла“ дефинитивно е една од најдобрите, посебно за жените. Станува збор за поза во која женското задоволство доаѓа во прв план.

Во позата „пегла“ може да уживате без посебни акробации, истата го подобрува сексот на емотивно и физичко ниво.

Во оваа поза жената лежи на стомак, со лицето свртено надоле. Колковите се благо кренати нагоре. Мажот лежи на неа, додека рацете му се слободни за допири и галење. Близината на телото му овозможува да ја бакнува партнерката по вратот. Во оваа поза може да вклучите и безобразни зборови.

Поради длабоката пенетрација оваа поза го поттикнува женското задоволство и можноста жената да ги контролира темпото и динамиката на односот. Постојат бројни варијанти, а истражувањата покажаа дека на многу жени омилена поза им е „странична пегла“, слична на позата „лажица“. Кај оваа поза жената лежи на страна, со нозете благо совиени кај колената, во прегратката на партнерот.

Оваа поза ќе направи сексот да трае подолго. Не само што жената има контрола во рацете, туку и во нозете, а позата е совршена за постигнување заеднички оргазам, пишува Bad Girls Bible.

На некои парови совршено им одговара да лежат на едната страна, додека сексот на другата страна не им го дава истото задоволство, затоа откријте на која страна повеќе ви одговара оваа поза.

Удобноста во сексот секогаш е на прво место, па може да користите и перница меѓу нозете додека странично ја практикувате оваа поза.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Љубов и секс

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Read more

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Read more

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Read more
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе