Секс пози со кои се трошат повеќе калории отколку со вежбање

Уште многу одамна е откриено дека сексот е одличен начин за согорување калории, а ново истражување покажа кои пози се подобри од тренинг во теретана, пренесе The Sun.

Во истражувањето учествувале 112 хетеросексуални парови кои носеле уреди за мерење на потрошени калории во текот на секс. Откриено е дека жените и мажите трошат различен број калории.

На илустрацијата може да видите колку калории се троши кога применувате одредена поза во текот на 30 минути. Со розова боја е означена просечната потрошувачка на калории кај жените, а со белата кај мажите.

Жените најмногу калории трошат во позата во која жената е клекната над мажот со свиени коленици, позата бара добра кондиција и движења горе-долу додека со рацете е потпрена наназад, на неговите бутови.

Мажите најмногу калории трошат со позата во која жената е легната со рамената на подот, додека нозете ѝ се кренати во воздух, а партнерот е над неа со свиени коленици додека пенетрира. И за оваа поза е потребна добра кондиција кај двајцата.

Кога станува збор за оргазмот, 79% од жените доживуваат оргазам со доги стајл позата, а потоа на ред е каубојката.

Тагови
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Љубов и секс

Колку секс во просек има жената во брак?

Read more

5 начини како да си ја вратите желбата за секс

Read more

Препознајте го навреме: Голем романтичар или опасен манипулатор?

Read more

Пет работи за кои младите брачни парови најчесто се расправаат

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе