Секс секој ден, дали е тоа нормално?

Доколку сакате секој ден да имате сексуални односи, веројатно се прашувате дали е тоа нормална појава.

Што велат експертите на оваа тема?

1. Дали е океј секој ден да имате секс?

Гледно од здравствен аспект, да. Бројни сексолози се согласни дека доволниот број на физички контакти, а сексот е една од нив, би можеле да бидат најдобро оружје за личниот раст.

2. Дали секојдневниот секс создава одредени проблеми?

Ако во текот на денот покрај сексот имате време и за други обврски, значи дека времето одвоено за секс не смета. Ако физички не ве исцрпува, како ни ментално, а по сексот сте порасположени и посреќни, продолжете така и понатаму, пишува PureWow.

3. Дали е нормално да имате секс секој ден?

Секоја врска е различна. А фактот дека сексолозите се запознаени со оваа тема значи дека тоа не е толку редок случај како што ви се чини. Ако двајцата партнери се заинтересирани за оваа активност, тогаш тоа е нормално. Од секс секој ден па до секс еднаш месечно.

Сето тоа спаѓа под нормално кога станува збор за интимноста.

4. Кога треба да избегнувате секојдневен секс?

Во секој случај е потребно да направите пауза во текот на менструалниот циклус. Доколку постојат какви било иритации во пределот на интимата треба да бидете воздржани. Ризичната бременост е еден од случаите кога не треба да се впуштате во секојдневни сексуални односи.

5. Дали е потребно да преземете некакви заштитни мерки при секојдневниот секс?

Ако не користите никаква друга заштита, кондомите се секако нешто што треба да го имате во близина, освен ако не планирате бременост. Исто така, секојдневниот секс може да биде преинтезивен за интимната регија па подобро е да користите лубриканти.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Љубов и секс

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Љубовен хороскоп за февруари: Еден знак или ќе раскине, или ќе го каже судбоносното „да“

Read more

Дали постои идеален број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе