Секс секој ден, дали е тоа нормално?

Доколку сакате секој ден да имате сексуални односи, веројатно се прашувате дали е тоа нормална појава.

Што велат експертите на оваа тема?

1. Дали е океј секој ден да имате секс?

Гледно од здравствен аспект, да. Бројни сексолози се согласни дека доволниот број на физички контакти, а сексот е една од нив, би можеле да бидат најдобро оружје за личниот раст.

2. Дали секојдневниот секс создава одредени проблеми?

Ако во текот на денот покрај сексот имате време и за други обврски, значи дека времето одвоено за секс не смета. Ако физички не ве исцрпува, како ни ментално, а по сексот сте порасположени и посреќни, продолжете така и понатаму, пишува PureWow.

3. Дали е нормално да имате секс секој ден?

Секоја врска е различна. А фактот дека сексолозите се запознаени со оваа тема значи дека тоа не е толку редок случај како што ви се чини. Ако двајцата партнери се заинтересирани за оваа активност, тогаш тоа е нормално. Од секс секој ден па до секс еднаш месечно.

Сето тоа спаѓа под нормално кога станува збор за интимноста.

4. Кога треба да избегнувате секојдневен секс?

Во секој случај е потребно да направите пауза во текот на менструалниот циклус. Доколку постојат какви било иритации во пределот на интимата треба да бидете воздржани. Ризичната бременост е еден од случаите кога не треба да се впуштате во секојдневни сексуални односи.

5. Дали е потребно да преземете некакви заштитни мерки при секојдневниот секс?

Ако не користите никаква друга заштита, кондомите се секако нешто што треба да го имате во близина, освен ако не планирате бременост. Исто така, секојдневниот секс може да биде преинтезивен за интимната регија па подобро е да користите лубриканти.

Тагови
реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Љубов и секс

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Read more

Зошто треба максимално да уживате во мастурбацијата?

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Зошто е подобро да се разведете отколку да бидете во несреќен брак?

Read more

Магазин

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кивањето во забавена снимка?

Читај повеќе

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Читај повеќе

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Читај повеќе

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Читај повеќе

Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Читај повеќе
  • filter

Вистинско пријателство: На грб ја носел неподвижната другарка до врвот на Олимп

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе