Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Официјални лица во Њујорк и Вашингтон преземаат безбедносни мерки на претпазливост во случај потенцијалниот импичмент на поранешниот претседател Доналд Трамп да доведе до масовни протести.

Во Њујорк, каде се собираат поротниците во склоп на истрага за наводната улога на Трамп во тајната исплата на пари за порно актерката Сторми Даниелс, се очекува сите полицијци на градската полициска служба да бидат во униформи и подготвени за распоредување, според информациите до кои дојде CNN.

За потсетување, се очекува Трамп денеска да биде уапсен во случајот што го покрена окружното обвинителство на Менхетен и ги покани своите поддржувачи на протести. Ако навистина биде уапсен, тоа ќе биде првпат во американската историја поранешен претседател да биде обвинет за кривично дело.

Трамп е под истрага дека тајно исплатил порно актерка

Канцеларијата на окружниот обвинител Алвин Брег на почетокот на оваа година почна да презентира докази пред големата порота која истражуваше исплата од 130.000 долари од Мајкл Коен, поранешниот адвокат на Трамп, на порно актерката Сторми Даниелс во последните денови од кампањата на Трамп во 2016 година. Даниелс, чие вистинско име е Стефани Клифорд, вели дека имала афера со Трамп една деценија претходно. Трамп негираше дека аферата се случила.

Трамп беше републикански претседател од 2017 до 2021 година и рече дека ќе направи напори да се врати во Белата куќа на претседателските избори во САД во 2024 година. Тој рече, без да обезбеди докази, дека незаконското протекување од канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен укажувало дека ќе биде уапсен. Тој не кажа какви ќе бидат обвиненијата.

Правни експерти: Ова значи дека се ближи обвинението

Канцеларијата на окружниот обвинител претходно овој месец го повика Трамп да сведочи пред големата порота која ги истражува тајните плаќања во готовина, според адвокатката на Трамп, Сузан Нехелес. Правните експерти велат дека ова е знак дека обвинението е неизбежно.

Во 2018 година, Коен се изјасни за виновен за прекршување на финансирањето на федералните кампањи преку организирање исплати на Даниелс и друга жена, меѓу другите прекршоци. Тој рече дека Трамп го упатил да ги изврши плаќањата. Канцеларијата на американското обвинителство на Менхетен не го обвини Трамп за кривично дело.

Коен веќе сведочеше пред големата порота. Постапките на големата порота не се јавни. Адвокатот на Даниелс рече дека нејзиниот клиент разговарал со обвинителите минатата недела.

URL
За што е обвинет Трамп?

Во 2016 година, Даниелс контактираше со медиумите и понуди да ја сподели приказната за прељубничката афера што ја имала со Трамп во 2006 година. Кога тимот на Трамп дознал, неговиот адвокат Мајкл Коен ѝ платил на Даниелс 130.000 долари за да ја спречи да излезе во јавност со приказната.

Тоа само по себе не е незаконско. Меѓутоа, кога Трамп му ги вратил парите на Коен, тој на извештајот за уплатата навел дека се работи за правни трошоци. Обвинителите велат дека Трамп фалсификувал деловни сметки, што е прекршок или, во државата Њујорк, кривично дело.

Обвинителите, исто така, би можеле да тврдат дека со потегот го прекршил изборниот закон, бидејќи обидот на Трамп да ги скрие исплатите на Даниелс бил мотивиран од тоа што не сакал потенцијалните гласачи на тогашните претстојни претседателски избори да дознаат дека тој имал афера со неа. Прикривањето кривично дело со фалсификување на докази е потешко кривично дело отколку само прекршок.

Дури и оние кои повикуваат Трамп да биде кривично гонет, признаваат дека ова не е јасен случај. Има малку преседани за таков случај, а сите досегашни обиди за кривично гонење на политичари кои јасно не ги одвоија средствата за кампањата и личните финансии пропаднаа.

Дали ќе бидат поднесени пријави?

Одлуката за поднесување обвиненија е на окружниот обвинител на Њујорк, Алвин Брег. Тој свика порота која треба да истражи дали има доволно докази за да се подигне обвинение, а само тој знае дали и кога навистина ќе биде поднесен.

Минатата недела адвокатите на Трамп изјавија дека на поранешниот претседател му била дадена шанса да се појави пред големата порота, што е знак дека истрагата е при крај. Адвокатите ги отфрлија наводите дека тие или самиот Трамп имале информации за обвинението, велејќи дека коментарот на Трамп дека тоа ќе пристигне денеска се заснова на медиумско покривање.

Што ако Трамп биде уапсен?

Доколку Трамп биде обвинет, неговите адвокати сугерираат дека неговото апсење ќе ја следи стандардната процедура. Тоа значи дека Трамп ќе мора да патува од својот дом на Флорида и да се појави на суд во Њујорк, како и да обезбеди отпечатоци од прсти и фотографија за апсење.

Ваквиот потег би бил историски преседан и со себе носи многу безбедносни ризици, поради што е нејасно како сето тоа треба да се одвива. Најверојатно ќе има преговори меѓу тимот на Трамп и канцеларијата на окружниот обвинител. Откако ќе се отвори случајот и ќе се додели судија, ќе бидат познати и другите детали како времето на започнување на судењето и можните ограничувања за патување, како и кауцијата за обвинетите.

Прекршочната пресуда би резултирала со парична казна. Доколку биде прогласен за виновен за кривичното дело, Трамп би можел да се соочи со најмногу четири години затвор, иако некои правни експерти предвидуваат дека дури и тогаш е поверојатна финансиска казна и дека е многу малку веројатно Трамп да одлежи зад решетки.

Ќе има ли протести?

Откако на социјалните мрежи објави дека денеска ќе биде објавено обвинението против него, Трамп постојано ги повика своите поддржувачи да организираат масовни протести: „Веќе не можеме да го дозволиме ова. Тие ја убиваат нашата нација, а ние само седиме и гледаме“.

Неговата реторика потсетува на гневните говори што ги одржа пред нападот на американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година, што предизвика страв од потенцијално насилство. Окружниот обвинител Брег е во постојан контакт со њујоршката полиција и обезбедувањето на судот.

„Нема да толерираме какви било обиди за заплашување на нашата канцеларија или поткопување на владеењето на правото во Њујорк. Нашите партнери за спроведување на законот ќе се погрижат целосно да се истражат сите веродостојни закани и да се спроведат сите неопходни безбедносни мерки“, рече Брег. Сепак, во овој момент нема докази дека може да се случат организирани масовни протести од размерите што ги видоа САД на 6 јануари.

Дали Трамп сепак може да биде претседателски кандидат?

Обвинението, па дури ни пресудата за вина, нема да го спречи Трамп во неговата претседателска кампања доколку сака да продолжи со тоа. Трамп јасно стави до знаење дека ќе продолжи да води кампања без оглед на исходот на случајот.

Всушност, нема ништо во американскиот закон што ги спречува кандидатите осудени за злосторства да водат кампања или дури и да се кандидираат за претседател, дури и од затвор. Сепак, неговото апсење секако би ја искомплицирало неговата изборна кампања.

Некои републикански гласачи може да изберат да го поддржат својот претставник, но обвинението е сериозен товар за кандидатот кој се обидува да учествува во дебатите и да придобие нови гласачи. Продолжувањето на претседателската кампања би ја продлабочило и онака огромната поделеност во американскиот политички систем.

Конзервативците во земјата сметаат дека за поранешниот претседател важат различни критериуми отколку за другите, додека либералите се убедени дека се работи за тоа дека никој, па ни најмоќните во државата, не треба да ѝ избегаат на правдата.

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Свет

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Read more

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more

Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Read more

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Read more
 

Вести

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе
  • filter

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Читај повеќе

АХВ: Нема ниту една увозна пратка со домати позитивна на пестициди

Читај повеќе

Дадилката на Коста – клучен сведок во случајот со масакрот во „Рибникар“, пишуваат српските медиуми

Читај повеќе

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ предлага законски олеснувања за лекување на болните од цистична фиброза

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипуновски: Отровен зеленчук е увезен од Албанија во Македонија, Обвинителство да отвори истрага

Читај повеќе

Фатен струмичанец кој избегал од затвор каде требало да одлежи уште година за измама

Читај повеќе

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Читај повеќе