Секс совети: Како полесно да постигнете оргазам?

Многу истражувања покажуваат дека жените не доживуваат оргазам со нивните партнери. Психологот, д-р Лори Минц тврди дека ова се случува бидејќи партнерите го занемаруваат пенетративниот секс, а со стимулација на клиторисот – жената со сигурност ќе доживее оргазам.

Таа сподели неколку совети со кои жените полесно ќе доживеат оргазам.

По долги години истражување за да им помогнат на жените полесно да доживеат оргазам, т.н. „усмерена мастурбација“ е стратегија која има најмногу резултати, пишува Psychology Today.

Овој тип на мастурбација значи дека терапевтот на своите пациентки им препорачува да мастурбираат дома.

Многу жени во светот не доживуваат оргазам сè додека не употребат вибратор. Жените коишто користат вибратор често доживуваат оргазам, а мажите не треба да имаат проблем со тоа бидејќи нивната партнерка треба подеднакво да ужива во сексот.

Мастурбацијата, со или без вибратор е нешто што жената треба да го направи сама, а тоа е прв и важен чекор кон достигнување оргазам со нејзиниот партнер, е заклучокот од истражувањето.

Добрата комуникација е во тесна врска со сексуалното задоволство и со честите оргазми. Многу жени се срамат да разговараат со својот партнер за тоа што им се допаѓа или не, но многу други мажи кои ги знаат потребите на своите партнерки велат дека се благодарни за тоа што им укажала партнерката бидејќи задоволството е взаемно.

За крај, научниците напоменувааат дека е неопходно стимулирање на клиторисот за да се доживее оргазам, а многу партнери го занемаруваат тоа.

Читајте следноСекс совети: Како да трае уживањето подолго?

реклама

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Read more

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Read more

Љубов и секс

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Дали љубомората е болна, но неопходна емоција?

Read more

Од машки агол: Правила за незаборавен орален секс

Read more

Магазин

  • play_arrow

Волонтери-нуркачи го чистат морското дно околу Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе