Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Жените треба да доживуваат најмалку три оргазми неделно за подобро расположение, а експерти откриваат совети како оргазмот да им трае уште најмалку 20 секунди подолго.

Кога станува збор за физиологијата на оргазмот, жените се во предност, бидејќи нивните оргазми траат подолго отколку оргазмот кај мажите (околу 3 секунди), а со доволно труд може да постигнат и неколку оргазми со ред.

„Кога жената е сексуално задоволена се чувствува фантастично и своето добро расположение го пренесува на другите“, вели д-р Адреа Пенингтон.

Таа смета дека жените треба да доживуваат најмалку три оргазми неделно, што има многу позитивни придобивки, од здравствени до психички.

„Но, покрај физичката предност на можноста да се постигнат повеќекратни оргазми, негативната страна е фактот дека на секои три машки оргазми се случува еден женски и тоа мора да се промени“, смета д-р Пенингтон.

При сексуално возбудување доаѓа до зголемен проток на крв кон гениталиите. Огромен број нервни завршетоци во пелвисот, задникот и бедрата се затегнуваат, а кога ќе ја достигнете кулминацијата телото ја ослободува напнатоста во низа благопријатни бранови во интервали од 0,8 секунди. Големите оргазми може да се состојат од 10 до 15 бранови, а помалите од 3 до 5.

Во меѓувреме, вашиот мозок целосно се фокусира на на сетилата во изменета состојба на свеста. Ниту една друга природна стимулација не е способна да го создаде ова ниво на интензивна концентрација – во текот на оргазмот губиме свест за звуците и мирисите околу нас. Просечниот оргазам трае од 6 до 30 секунди.

Ако сметате дека вашите оргазми се „кратки и слатки“, експертите откриваат неколку трикови како да го продолжите оргазмот.

Една од техниките е т.н. edging техника, односно доаѓање до работ на оргазмот и повлекување, па повторно продолжување на стимулацијата. Со повторување на оваа техника два-три пати се создава посилен и подолг оргазам кај 65% од жените.

Друг метод е оној со одвлекување на вниманието, односно создавање на некаква „пречка“ кога се доближувате до оргазам, како тапкање со прстите на внатрешната страна на бедрото. Ако го повторите ова неколку пати, оргазмот ќе биде значително подолг.

„Истражувањата покажуваат дека една од 20 жени никогаш не доживеала оргазам. Има жени кои не знаат како да доживеат оргазам, сами или со партнер. Околу 80% од случаите на неможност да се постигне оргазам се поврзани со психолошки проблеми, загриженост во врска со физичкиот изглед, претходни искуства или религиозни и културни предрасуди и ограничувања“, објаснува д-р Пенингтон.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Љубов и секс

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Колку калории се трошат за време на сексот?

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе