Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози ѝ се најудобни на жената?

Бременоста е посебен период за секоја жена, но и период кој е обележан со бројни проблеми.

Меѓу нив има прашања за исхраната, вежбањето и што можеби е незгодно за некои, а тоа е - дали можам да имам секс за време на бременоста? Еве одговори на уште неколку прашања за сексот во бременоста.

Секс во бременост – опасен за детето или не?

Сексуалниот однос за време на бременоста не е опасен за детето и треба да го имате без разлика во кој месец сте. Подобро кажано, можете да практикувате секс за време на бременоста додека не дојде време за породување.

Ако се работи за уредна бременост, не треба да се грижите, но можеби нема да треба да имате секс за време на бременоста ако имате:

  • скратен или отворен грлото на матката
  • истекување на амнионска течност
  • ектопична бременост
  • крварење
  • претходни спонтани абортуси

Иако се чини дека пенетрацијата може да биде опасна за детето, постои дел од женското тело што го чува. Покрај мускулите на матката и плодовата вода, жените имаат и густ мукозен чеп на врвот на матката кој служи за заштита на бебето од инфекции.

Дали сексот му пречи на бебето за време на бременоста?

Едно од прашањата што си ги поставуваат трудниците за време на сексот во бременоста е дали бебето разбира дека се случува сексуален однос и дали може да се помести од сексуалните активности? Одговорот е не, детето не е свесно што се случува и нема да се помести толку многу што би предизвикало некоја негативна последица. По оргазмот, фетусот може да се движи, но тоа може да се должи на забрзаното чукање на срцето на мајката.

Дали сексот во бременоста е болен за бебето?

Со оглед на заштитата што ја ужива бебето, сексуалниот однос за време на бременоста не му предизвикува никаква болка. Можни се исклучоци со компликации или ризици, но во овој случај вашиот лекар ќе ве предупреди за тоа. Сексот во првото тримесечје може да предизвика гадење, но причината за тоа не е тоа што на вашето бебе му пречат вашите сексуални активности.

Може ли да имам орален секс за време на бременоста?

Како и вагиналниот сексуален однос, оралниот секс нема да му наштети на вашето дете. Пред сè, многу трудници претпочитаат орално задоволување наместо сексуален однос затоа што е поудобно и малку полесно за изведување.

Во кои пози може да имам секс?

Еден мит за сексот во бременоста е дека вашиот партнер не треба да биде над вас, но е безбеден и за трудницата и за бебето. Можете да ги практикувате сите пози за време на бременоста, но има и такви кои ќе ви бидат поудобни. На пример, пози како што се лежење на страна, на грб, така што нозете ви се на подот, а телото на креветот  се поудобни бидејќи пенетрацијата е поплитка.

Недостатокот на желба за секс во бременоста е нормална работа

Многу жени се загрижуваат кога во текот на бременоста не чувствуваат желба за секс, но тоа не е невообичаено. Ова е посебно време за трудницата и нејзиното тело кое доживува огромни промени. Покрај промената на хормоналната рамнотежа, некои жени едноставно не се чувствуваат удобно додека се бремени, барем не толку многу што би можеле да имаат секс. Во исто време, ова е период на загриженост за некои, а ако додадете гадење или абдоминален притисок, немањето желба за секс во бременоста не е чудна работа.

Што и да одлучите, погрижете се да ви биде удобно со партнерот и да не чувствувате никаква болка. Ако се појави болка за време на сексот за време на бременоста, престанете, обидете се со друга поза, а ако болката продолжува, консултирајте се со вашиот лекар.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Љубов и секс

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Read more

7 прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Колку секс е премногу секс?

Read more

Брачен советник откри на што најмногу се жалат жените на терапија

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе