Секси игри: Што е фетиш и кој е твојот?

Ако некогаш сте се запрашале што е фетиш и кога станува перверзија - го имаме одговорот.

За да нема недоразбирање - ќе разјасниме што всушност е фетиш и дали има нешто перверзно во него.

Во секојдневниот живот многу често непотребно и несериозно го користиме терминот „фетиш“. На пример, ако некој сака чевли и купува нови секој месец - зборуваме за фетиш за чевли. Оние кои постојано се занимаваат со спорт се познати како „спортски фетишисти“, а често велиме дека луѓето кои сакаат уредност имаат „фетиш на уредноста“.

Иако овие употреби малку се оддалечија од дефинираното значење, добро е кога ги користиме така во секојдневниот живот - имено, фетишизмот не е нешто што треба да се премолчи!

Фетиш: дефиниција и потекло на поимот

Фетиш се дефинира како предмет што предизвикува сексуална возбуда.

Терминот доаѓа од португалскиот збор „feitiçio“ - што првично значи „магија“. На своето патување во Западна Африка, португалските морепловци наишле на племиња кои практикувале „религиозен фетишизам“, односно обожавале предмети на кои им припишувале магична енергија. Така се родил поимот на португалски, што е јазична основа на денешниот сексуален фетиш.

Фетиш и фетишизам: дефиниција и примери

Сексуалниот фетишизам е посебна тенденција и фокусирање на посебни предмети (фетиши) кои предизвикуваат сексуална возбуда. Значи, фетишот е поттик за сексуална страст и задоволство.

Фетишите можат да бидат живи или неживи, а можат да бидат и за материјали. Примери на типични фетиши се:

гаќички

• високи потпетици

корсети

• стапала

• раце

• коса

• лак

кожа

• метал

Терминот фетиш може да се користи и кога некој е вклучен од одредено сценарио или пракса. На пример:

плескање

врзување

играње улоги (се вкрстува со фетиш за униформи)

СМ (садомазохизам)

Она што е пресудно за фетишизмот - за да не се поврзе со нефетиш сексуални склоности - е фактот дека тој е независен од сексуалниот партнер. Ова значи следново: ако имате фетиш за кожа, сеедно ви е кој стои пред вас во кожен костим - костимот е она што возбудува!

Фетиш: Што е тука перверзно?

Терминот „перверзен“ за нас има негативна конотација, иако всушност значи „различно од „нормата“ - а истото важи и за фетишот. Многумина не разбираат, или подобро кажано, не можат да разберат како некој тотално сексуално се возбудува кога ќе види кожен костим. Токму затоа фетишизмот влева страв кај некои луѓе.

Меѓутоа, во пракса станува проблематично само кога човек ќе стане зависен од својот фетиш и ако, на пример, не може да го возбуди ниту една личност која не носи чевли со високи потпетици. Како и со секоја зависност, фетишизмот обично резултира со тоа што засегнатото лице повеќе не може целосно да го контролира своето однесување. Тогаш е апсолутно разбирливо дека ова ќе ја оптоварува врската крајно.

Факт: Фетишот не е болест

Ако некој има фетиш и го практикува својот фетишизам до здрава мера, може да води здрава врска и да живее среќно како и сите други. Не можеме да влијаеме на она што сексуално нè возбудува - или само во мали количини. Некои сакаат нежен и мек секс, други сакаат да практикуваат брз секс на необични места, а за некои сексот не е секс ако нема плескање. Сè додека никому не наштетувате, никој не е принуден и сите се согласни и ги разбираат условите на секс играта, сексуалното уживање, вклучувајќи ги фетишите, не е нешто за кое треба да бидеме осудувани или дискриминирани.

Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Љубов и секс

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Read more

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Read more

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Read more
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе