Сексуалните работници во Холандија протестираа против ковид мерките

Б.С.Б.
/ 03.03.2021 / 11:20

Сексуалните работници од цела Холандија им се придружија на протестите во Хаг против ограничувањата кои ја забрануваат нивната работа, пренесе Guardian.

Демонстрантите се собраа на улиците во Хаг и потоа протестираа пред парламентот против ковид мерките, кои за нив не се променети и тие не смеат да работат.

Олеснети се мерките за многу дејности во кои постои можност за близок контакт како фризери, салони за убавина и масери и тие од денеска имаат дозвола за работа, но не и сексуалните работници.

„Сексуалните работници мора да се носат со посебната природа на таа професија, а тоа е близината, но и  со сите ризици од пренесување на вирусот“, изјави холандскиот премиер Марк Руте.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Свет

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

Read more

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Read more

Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Read more

Принц Филип ќе биде погребан денеска, со церемонија која сам ја испланирал

Read more
 

Вести

Дневен ковид-биланс: 824 новозаразени од 3.988 тестирања, 31 починат

Читај повеќе

За прв пат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Читај повеќе

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

Читај повеќе

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Читај повеќе

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција ќе ја достават до надлежните институции

Читај повеќе

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Читај повеќе

„Илинден“ - Тирана со целосна поддршка за Васил Стерјовски за пратеник

Читај повеќе

Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување за вакцинација за новинари и медиумски работници

Читај повеќе