Селекторот Андов го откри списокот со повикани фудбалерки за завршните квалификации

Филип Здравески
/ 10.07.2024 / 18:20

Женската репрезентација на Македонија ја очекуваат последните два натпревара од квалификациите за пласман на ЕУРО 2025, кое ќе се одржи во Швајцарија.

Фото: ФФМ

Во рамките на претпоследното коло од групата 2 (Лига Ц од Лигата на нации), нашите фудбалерки на домашен терен ја пречекуваат Латвија. Дуелот е закажан на 12 јули, со почеток во 19 часот, на Тренинг-центарот „Петар Милошевски“ во Скопје. Првично натпреварот беше закажан за 17:30 часот, но по интервенција на УЕФА, а поради високите температури, почетокот е поместен. Во првиот дуел одигран во Рига, Македонија славеше победа со 4:3.

Во последното коло, Македонија на 16 јули (вторник) на гостински терен, со почеток во 19 часот ќе се соочи со фаворитот во групата, Словенија. Во првата пресметка во Скопје словенечките фудбалерки славеа убедлива победа од 5:0.

Селекторот на женската репрезентација на Македонија, Александар Андов, се одлучи да ги повика следните фудбалерки:

Голманки:
Берна Кабакчи - Карсон (САД)
Викторија Панчурова - Тиверија
Кристина Павлоска - Шкендија

Одбрана:
Ана Милчевска - Ланчхути (Грузија)
Ане Бошеска - Тиверија
Павлинка Николовска - Љуботен
Викторија Недева - Тиверија
Катерина Милеска - Цевитана
Кристина Мојсоска - Ас Јунајтед
Елена Панеска - Каменица Саса
Икмете Лимани - Вајнберг 67 (Германија)

Средина:
Марјана Нацева - Борусија Дортмунд (Германија)
Радица Велкова - Каменица Саса
Хава Мустафа - Шкендија
Александра Марковска - Љуботен
Симона Мајер - Макаби (Израел)
Лечне Андреевска - Хорозкентспор (Турција)
Елена Петровска - Љуботен
Наташа Андонова - без клуб

Напад:
Улза Максути - Ас Јунајтед
Гентјана Рочи - КуПС (Финска)
Лора Сулејмани - ГСПО 92 (Франција)
Афродита Салихи - Шкендија
Јована Павловска - Тиверија

За претстојните натпревари неизвесен е настапот на Гентјана Рочи, поради заработената повреда на последниот натпревар на својот клуб во првенството на Финска.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фудбал

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Read more

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе