КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ФИБА МУНДОБАСКЕТ 2023

Селекторот Бајиќ ги одбра кошаркарите за јулските квалификации

Предводникот на македонската кошаркарска репрезентација одреди 14 кошаркари за натпреварите против селекциите на Шпанија и на Украина.

Фото: КФСМ

Селекторот на нашата машка сениорска репрезентација, Драган Бајиќ, го објави списокот на кошаркари на кои ќе смета за јулскиот ФИБА прозорец од квалификациите за Мундобаскетот 2023.

Со оглед на краткиот временски период до првите квалификациски обврски, односно наредниот натпревар од квалификациите закажан за 1 јули кога ѝ гостуваме репрезентацијата на Шпанија, селекторот Бајиќ се определи за еден потесен список од 14 кошаркари.

Првиот собир на репрезентацијата е предвиден да биде на 25 јуни во салата „Борис Трајковски“ во Скопје, во 10:00 часот, каде „Црвено-жолтите“ ќе се подготвуваат до заминувањето за Сарагоса, како и по враќањето од Шпанија.

Инаку, освен дуелот со „Црвената фурија“ во Сарагоса, Македонија ќе одигра уште еден натпревар во јулскиот квалификациски циклус за пласман на Мундобаскетот. Имено, на 4 јули во „Борис Трајковски“ од 18 часот ни гостува Украина.

Повикани играчи:

Војдан Стојановски - МЗТ
Бојан Крстевски - МЗТ
Адем Мекиќ - МЗТ
Кристијан Николов - МЗТ
Дамјан Робев - МЗТ
Стојан Ѓуроски - Пелистер
Андреј Маслинко - ТФТ
Страхил Николов - ТФТ
Виктор Ташовски - ТФТ
Виктор Ефремовски - Гостивар
Валмир Какруки - Работнички
Теодор Симиќ - Барселона (Шпанија)
Андреј Јакимовски - Вашингтон Стејт (САД)
Рубин Стефанов - Римини Крабс (Италија)

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Кошарка

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Јакимовски: Мора да покажеме зошто сме тука

Read more

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Read more

НБА драфт: Првиот пик во шок

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ поради Чилиќ би можел да се збогува од Вимблдон

Читај повеќе

Беретини се повлече од Вимблдон поради коронавирус

Читај повеќе

Верати опљачкан на Ибица

Читај повеќе
  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафлин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе