Селин Дион откри дека страда од ретка невролошка болест

Популарната пејачка Селин Дион им се обрати на фановите преку Instagram и откри дека боледува од ретко невролошко нарушување.

„Поздрав до сите. Извинете што ми требаше толку време да се вратам кај вас. Многу ми недостигате сите и едвај чекам да разговарам со вас на сцена“, рече таа.

Дион со растреперен глас рече дека конечно е подготвена на сите да им каже што се случува со нејзиното здравје.

„Како што знаете, отсекогаш бев како отворена книга и не бев подготвена да ви кажам порано, но сега сум. Имав здравствени проблеми долго време и ми беше навистина тешко да се соочам со предизвиците и да зборувам за сето она низ кое поминував“.

Таа откри дека од болеста што ја има страда еден на милион луѓе и дека поради лекувањето ќе мора да ги одложи концертите закажани за 2023 година и дека се надева дека ќе настапи дури во 2024 година.

„Неодамна ми беше дијагностицирана ретка невролошка болест наречена ‘Синдром на вкочанет човек’, која погодува еден во милион луѓе. Иако сè уште учиме за оваа ретка болест, сега знаеме што ги предизвикувало грчевите што ги имав“, рече Дион.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Céline Dion (@celinedion)

Имајќи предвид дека болеста е ретка, многумина не знаат за што точно се работи. Се карактеризира со мускулна вкочанетост на трупот и екстремитетите, како и зголемена чувствителност на бучава, стрес и допир, кои предизвикуваат грчеви во мускулите.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Музика

Зошто ниту една жена не е номинирана за Најдобар артист на БРИТ наградите годинава?

Read more

Се појави снимка на која свекрвата ја напаѓа Шакира, фановите згрозени

Read more

25 јануари 1981, роден е Тоше Проески

Read more

Måneskin: Ако сме хетеросексуалци не значи дека не може да носиме шминка

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Искрен трејлер за Star Wars спиноф серијата Andor

Читај повеќе
  • play_arrow

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Читај повеќе

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Читај повеќе

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Читај повеќе

Најубавите цитати од Тоше Проески за љубовта и животот

Читај повеќе

Зошто ниту една жена не е номинирана за Најдобар артист на БРИТ наградите годинава?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Читај повеќе
  • play_arrow

Се појави снимка на која свекрвата ја напаѓа Шакира, фановите згрозени

Читај повеќе
  • filter

25 јануари 1981, роден е Тоше Проески

Читај повеќе