Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Животот на Антарктик не е многу лесен, особено ако се земе обѕир фактот дека во зима температурите се спуштаат до -50 степени, па жителите понекогаш и по неколку недели не излегуваат од дома.

На Антарктик постои село кое всушност е истражувачка и воена база оддалечена илјада километри од првата поголема болница, па овде луѓето може да се доселат само ако имаат оперирано слепо црево.

Тоа правило важи и за научниците и за воените лица кои главно ја населуваат оваа баз, како и нивните семејства.

Во самото село има само неколку лекари, но никој од нив не е специјализиран хирург. Затоа оние кои ќе дојдат во Вила Лас Естрелас мора да бидат спремни на фактот дека итни операции не може да се спремаат на лице место.

На жените кои живеат во оваа база не им се препорачува да забременат. На лето селото има 150 жители а зимно време бројката двојно се намалува. Селото е опремено со основни институции , има хостел со дваесеттина кревети, мало училиште, пошта, банка, теретана, руска православна црква и мала продавница за сувенири.

Комуникацијата со остатокот од светот се одржува преку сателитски телефони, а во училиштето постојат само неколку компјутери со пристап до интернет.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Чек дис аут

Зошто авионите не слетуваат на трева?

Read more

Топ 10 снимки каде наводно вонземјани се фатени на камера

Read more

Зошто најдобрите идеи ни текнуваат додека се тушираме?

Read more

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе