Село заробено во минатото е прогласено за најубаво во светот

Според американскиот туристички магазин Travel + Leisure, малото живописно село сместено на врвот на карпа на надморска височина од 340 метри е едно од најубавите села во светот.

Станува збор за Горд во Франција, а овој скапоцен камен на Прованса секоја година привлекува посетители од целиот свет поради својата безвременска убавина, културно богатство и шарм. Сега во пролет, Горд е особено магичен поради сите бои и мириси од природата што вреди да се искусат.

Историјата на Горд датира од римско време, но во текот на средниот век селото ја добило сегашната конфигурација со тесни улички, заоблени премини, куќи од сув камен и фасцинантен средновековен замок со поглед на долината. Со векови напредува благодарение на земјоделството, а особено е познат по производството на керамика, традиција што продолжува и денес.

Убавината на ова митско село лежи во неговата архитектура, со добро одржувани камени градби кои совршено се вклопуваат во околниот пејзаж во кој доминира величествената природа. Изграден во XI век, проширен и реновиран со векови, замокот Горд е едно од највпечатливите места што вреди да се посети, а денес нуди прекрасен поглед од неговите запчести кули и бедеми.

Пазарот во Горд е настан кој не се пропушта, а се одржува секој вторник наутро на дворскиот плоштад и претставува уште еден белег на културниот живот на селото. Посетителите можат да откријат локални производи, ракотворби и сувенири од овој магичен француски регион.

Горд е исто така популарна локација за снимање филмови и ТВ емисии поради својата безвременска убавина и живописната атмосфера.

реклама

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

7 знаци дека имате IBS - синдром на нервозно дебело црево

Read more

Зошто шишињата за вино не се 1 литар туку 0,75 литри?

Read more

Најдобриот рецепт за грчка компир салата

Read more

Чек дис аут

Каков вкус има човечкото месо? Познатите канибали откриваат

Read more

Зошто шишињата за вино не се 1 литар туку 0,75 литри?

Read more

Трикови за брзо чистење намирници што важат за чудни

Read more

Дали ова е најдобрата реклама?

Read more
 

Магазин

Ставањето тоалетна хартија во фрижидер повторно е во тренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не треба да носите шорцеви во авион?

Читај повеќе

Како да ја остварите целта од ефикасни 10.000 чекори дневно?

Читај повеќе

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Читај повеќе

Што треба да знаете за витаминот Е?

Читај повеќе

Каков вкус има човечкото месо? Познатите канибали откриваат

Читај повеќе

Тест од 10 секунди открива од што се плашите во љубовта

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба редовно да јадете кељ

Читај повеќе

East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје

Читај повеќе