Семејствата на починати од COVID-19 го тужат британскиот премиер Борис Џонсон

Лондон, 7 март 2021 (МИА) – Британскиот премиер Борис Џонсон се соочува со тужба од околу 2.000 семејства кои загубиле еден или повеќе членови на нивните семејства поради коронавирусот.

Досега во Велика Британија од COVID-19 починаа 124.419 лица, што е најголем број на смртни случаи во една европска земја. Велика Британија, притоа, е петтата земја во светот според смртноста, веднаш зад САД, Бразил, Мексико и Индија.

Весникот Daily Mail денеска пишува дека новоформираната група „Ожалостени семејства кои бараат правда“ сака да ја принуди владата да спроведе јавна истрага за начинот на кој Велика Британија се бори против пандемијата.

Група адвокати овој месец ќе им пишат на министрите за да ги информираат дека се спроведува судска постапка пред Високиот суд.

Досега Џонсон одбиваше да нареди експертско истражување на владиниот одговор на пандемијата на коронавирусот, бидејќи прво сакал да се намали ризикот од нови инфекции.

Адвокатите велат дека огромен број Британци умреа „непотребно, поради грешки на владата“ и дека истрагата мора да се спроведе и поради човековите права, пишува лондонски Times.

Оваа група ожалостени семејства сакаат да спречат повторно да има голем број смртни случаи, и по тој повод тие напишаа порака на нивната веб-страница: „Членовите на семејствата и државата заслужуваат одговори“.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Свет

Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Директорот на Pfizer: Најверојатно ќе треба и трета доза од вакцината

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more
 

Вести

Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе

Нови 908 случаи од 3.616 тестирања, 31 починат, 732 оздравени пациенти

Читај повеќе

Заев: Има пари во Буџетот за петтиот пакет мерки

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување на новинари и на медиумски работници за вакцинација

Читај повеќе

Заев, Села и Гаши постигнаа решение, деталите ќе се соопштат откако ќе се стават на хартија

Читај повеќе

Филипче: Ќе се испитуваат антитела на товар на Фондот, но под одредени критериуми

Читај повеќе

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе

Во тек истрага за софтверот за контрола во сообраќајот, сомнение за причинета штета на Буџетот од 180 илјади евра

Читај повеќе

Филипче: Состојбата во болниците е стабилна, вакцинацијата добро се одвива

Читај повеќе