Семејството Гучи подготвува тужба за филмот со Лејди Гага: Патриција не е наша жртва

Семејството Гучи се закани на продукцијата на филмот „House Of Gucci“ со тужба поради начинот на кој се портретирани во новиот филм на Ридли Скот, а особено претставувањето на Патриција Реџани - „Црната вдовица“ како жртва.

Наследниците на Алдо Гучи (го игра Ал Пачино во филмот) тврдеа дека „продукцијата на филмот“ не „се обидела да ги консултира“ пред да ги опишат претседателот на компанијата и „членовите на семејството Гучи како насилници, неуки и нечувствителни на светот околу нив“.

„Ова е крајно болно од човечка гледна точка и навреда за наследството на кое денес се гради брендот“, се наведува во соопштението кое вчера го објави италијанскиот телевизиски сервис ANSA.

Лејди Гага ја игра Патриција Реџани, која помина 16 години во затвор поради планирање на убиството на нејзиниот поранешен сопруг и поранешен шеф на модната компанија, Маурицио Гучи (го игра Адам Драјвер).

Наследниците, кои ја водеа модната куќа Gucci 33 години до средината на 80-тите, беа особено навредени од прикажувањето на Патриција како жртва, и покрај тоа што таа беше „осудена дека е поттикнувач на убиството на Маурицио Гучи“. Националните медиуми ја нарекоа „Црна вдовица“.

Претставувањето на Реџани како „жртва која се обидувала да преживее во машка и мачо корпоративна култура е уште понепријатно“, се вели во соопштението.

Не само во филмот, ваквото сочувствително портретирање на Патриција се протега и во изјавите на членовите на актерската екипа, наведуваат наследниците на Гучи во нивната изјава, која наголемо беше цитирана од италијанските медиуми откако беше објавена.

Во неодамнешното интервју за британски Vogue, Гага рече дека не сака да „велича некој кој би извршил убиство“ преку нејзиното портретирање на Реџани, туку дека сака да им „оддаде почит на жените кои станале експерти за преживување низ историјата“.

Семејството го отфрли тврдењето во филмот на Ридли Скот дека компанијата не ги вклучувала жените.

Истакнувајќи ги овие неточности, се вели понатаму во соопштението, „семејството Гучи го задржува правото да преземе каква било иницијатива (неопходна) за заштита на своето име и имиџ“.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Филм & ТВ

Ник Џонас и Пријанка Чопра станаа родители со помош на сурогат мајка

Read more

Netflix почнa со снимање на втората сезона на „Squid Game“

Read more

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Џеф Безос ги објави насловот и трејлерот за серијата „The Lord of the Rings“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новиот македонски филм „Мими“

Читај повеќе

Почина Аки Рахимовски

Читај повеќе

Ник Џонас и Пријанка Чопра станаа родители со помош на сурогат мајка

Читај повеќе

Netflix почнa со снимање на втората сезона на „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Расплаканата Адел ги откажа концертите во последен миг

Читај повеќе
  • play_arrow

Боно призна: Се срамам од повеќето песни на U2

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеф Безос ги објави насловот и трејлерот за серијата „The Lord of the Rings“

Читај повеќе
  • play_arrow

Џим Кери наполни 60 години и порача: Стар сум, ама секси

Читај повеќе