Семејството на Шумахер ќе го тужи таблоидот за скандалозното „интервју“

Ф1
А.С.
/ 20.04.2023 / 12:56

Откако новинарите на германскиот весник Die Aktuelle направија скандалозно и лажно „ексклузивно“ интервју со седумкратниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, семејството на легендарниот возач е подготвено да го тужи таблоидот.

И додека не се знае вистинската состојба на Шумахер, бидејќи семејството ја штити неговата приватност, внимание привлече насловот со задебелени букви на насловната страница на магазинот Die Aktuell: „Михаел Шумахер: Прво интервју“.

Меѓутоа, зад целата акција стои лажен разговор, во кој уредниците на магазинот Die Aktuell користеле вештачка интелигенција за да ги формулираат одговорите на прашањата за интервјуто.

Само како мал показател дека интервјуто е лажно, додатокот „Звучи измамнички реално“ може да се најде под задебелениот наслов со мали букви.

URL

Во текот на лажното интервју, Шумахер „конечно дава одговори“ дали, на пример, во иднина ќе се враќа во јавноста и какво е неговото здравје.

Вештачката интелигенција одговори дека Шуми „може да издржи со помош на најблиските и дека без поддршката на неговото семејство немаше да преживее толку тешки години“.

Семејството на Шумахер за агенцијата Reuters потврди дека планира тужба, а многумина овој потег на таблоидите го оценија како невкусен и бесчувствителен.

И фановите на Михаел Шумахер беа шокирани од потегот на таблоидот и гневот го истурија на социјалните мрежи и го осудија срамното однесување.

Да потсетиме, седумкратниот светски шампион тешко се повреди на 29 декември 2013 година, додека скијаше на француските Алпи, удирајќи со главата во карпа.

Иако носел скијачка кацига, се здоби со тешки повреди на главата и беше пренесен во болницата во Гренобл каде беше опериран и ставен во индуцирана кома.

Единствените изјави што ги слушнавме во изминатите девет години од неговата менаџерка Сабине Кем се од општа природа и велат дека неговото семејство се обидува да направи сè за Михаел Шумахер да се опорави и дека бараат од јавноста да ја почитува нивната приватност.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Ф1

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Read more

Расел: Грешка од 1 сантиметар го расипа целиот викенд

Read more

Фетел: Не исклучувам враќање во Ф1

Read more

Саинс: Ферари беше побавен од дури пет тима во Зандворт

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе