Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Сенатот на САД едногласно го потврди законот со кој на вработените во федералните служби им се забранува користењето на апликацијата TikTok на службените електронски уреди.

Апликацијата е во сопственост на ByteDance, а кинеската компанија има рок до 15 септември да ја продаде популарната апликација за размена на кратки видеа на Microsoft или да се соочи со целосна забрана во САД.

И додека во тек се преговорите меѓу Microsoft и ByteDance, Трамп отиде чекор подалеку, сака дел од зделката и за државата. Според кинеските закони од 2017 година, тамошните компании имаат обврска да поддржат и да соработуваат со извествувачките служби.

Минатиот месец беше гласано  за забрана со која се исполнети условите законот да стапи на сила. Од TikTok претходно соопштија дека нивни најголем приоритет е да промовираат безбедна средина за чување на приватноста на корисниците.

Наведоа дека соработуваат со експерти од американското Министерство за внатрешна безбедност, за да ја сочуваат апликацијата од надворешно влијание и можно делење на лажни вести за претстојните претседателски избори.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Софтвер

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Read more

Што е најинтересно меѓу новитетите во Android 11?

Read more

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Гик

Хакерски DDoS напади од Кина, Виетнам и Русија врз унгарските финансиски институции

Читај повеќе
  • filter

Рендерите го открија изгледот и перформансите на Nokia 7.3 - што да очекуваме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Cloud gaming сервисот Luna е само еден од многуте новитети на Amazon

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „Football Manager“ пристигнува во ноември: На кои конзоли ќе биде достапна?

Читај повеќе

Многу критики за новиот дизајн на Facebook - дали ви се допаѓа?

Читај повеќе

Google ги објави деталите за новите смартфони Pixel 5 и Pixel 4a 5G

Читај повеќе

Wikipedia конечно добива нов дизајн, погледнете како ќе изгледа

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 видеоигри за Nintendo Switch

Читај повеќе
  • filter

LG претстави 3 нови смартфони, наскоро достапни и на европскиот пазар

Читај повеќе