Сенатот на Индијана ја одобри првата државна забрана на абортусот

Сенатот на американската сојузна држава Индијана, што е под контрола на републиканците, вчера даде конечно законодавно одобрение на нацрт-законот со кој се забрануваат повеќето абортуси, шест недели откако одлуката на Врховниот суд на САД го избриша уставното право на жената да ја прекине бременоста.

Предлог-законот беше прифатен со 28 гласа „за“ и 19 „против“, само неколку часа откако помина во Претставничкиот дом на државата. Нацрт-законот ќе ја направи Индијана првата американска држава која донесе таква забрана по историскиот случај „Роу против Вејд“ од 1973 година, со кој беше легализиран абортусот на национално ниво, а беше поништен на 24 јуни.

Дали одлуката ќе стапи во сила сега треба да ја донесе републиканскиот гувернер Ерик Холкомб.

Законодавниот дом на Индијана ја усвои мерката за време на специјална седница свикана од републиканските лидери по одлуката на конзервативното мнозинство на Врховниот суд – во случајот во Мисисипи наречен „Добс против Џексон“ – што веднаш им го отвори патот на сите држави сами да го регулираат абортусот.

Западна Вирџинија е веројатно неколку дена до усвојување на речиси целосна забрана за абортус, а околу 10 други држави предводени од републиканците веќе усвоија слични строги забрани.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Свет

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Read more

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Read more

Русија ја објави состојбата на нуклеарниот реактор по гранатирањето

Read more

Британските туристи во Шпанија ќе се „испечат“, предупредува шефот за туризам

Read more
 

Вести

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Читај повеќе

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Читај повеќе

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Читај повеќе

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Читај повеќе

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Читај повеќе

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Читај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Читај повеќе

Фестивалот Браќа Манаки ќе се отвори со филмот „Божјата рака“ на 19 август

Читај повеќе

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Читај повеќе