Сенатот на САД усвои закон за контрола на поседувањето оружје

Двопартиски пакет безбедносни мерки за оружје беше усвоен во Сенатот на САД доцна синоќа, иако Врховниот суд нашироко ги прошири правата за оружје со пресудата дека Американците имаат уставно право да носат оружје во јавност за самоодбрана.

Значајната судска одлука и одлуката на Сенатот за оружје ја илустрираат длабоката поделеност околу поседувањето оружје во САД, само неколку недели откако повеќе од 30 луѓе, вклучително и 19 деца, беа убиени во престрелки во Увалде, Тексас и Бафало, Њујорк.

Предлог-законот во Сенатот, одобрен со 65 гласа „за“ и 33 „против“, е првиот значаен закон за контрола на оружјето што е донесен во последните три децении, во земја која е прва во светот во однос на поседување оружје, но и најголем број вооружени инциденти годишно меѓу богатите нации.

„Овој закон ќе помогне да се заштитат Американците. Децата во училиштата и заедниците ќе бидат побезбедни поради тоа“, рече претседателот Џо Бајден по гласањето.

Тој рече дека Претставничкиот дом треба веднаш да гласа за овој двопартиски нацрт-закон и да го испрати до неговиот претседателски кабинет.

Предлог-законот, за кој поддржувачите велат дека ќе спаси многу животи, е скромен. Неговото најважно ограничување за поседување оружје ќе ги заостри проверките на потенцијалните купувачи на оружје осудени за семејно насилство или значителни злосторства што ги извршиле како малолетници.

URL

Републиканците го отфрлија компромисот за построгите мерки за контрола на оружјето поставени од демократите, вклучително и Бајден, како што е забраната за јуришни пушки или шаржери со голем капацитет.

„Ова не е лек за сите начини на кои насилството со огнено оружје влијае на нашата нација, но е чекор во вистинската насока, кој одамна требаше да биде направен“, рече лидерот на демократското мнозинство во Сенатот, Чак Шумер.

Пресудата на Врховниот суд претходно во четвртокот, донесена од конзервативното мнозинство, ги укина ограничувањата на државата Њујорк за носење скриен пиштол надвор од домот.

URL

Претседателката на Демократскиот дом, Ненси Пелоси, го поздрави усвојувањето на законот и во изјавата рече дека тој ќе биде во Претставничкиот дом во петок и гласањето ќе следи што е можно поскоро.

Републиканците во Претставничкиот дом им наредија на своите членови да гласаат против законот, а бидејќи Домот е под контрола на демократите, нивната поддршка не е потребна за усвојување на законот.

По усвојувањето на Претставничкиот дом, претседателот Бајден ќе го потпише законот.

Акцијата во Сенатот следеше неколку недели по страсниот говор на Бајден во кој тој изјави дека има многу насилство со оружје и ги повика законодавците да дејствуваат.

Анкетите покажуваат дека повеќето Американци поддржуваат одреден број од новите ограничувања за поседување оружје, особено по престрелките со голем број мртви.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Свет

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата кога Украина ќе капитулира

Read more

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Read more

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Read more

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Read more
 

Вести

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата кога Украина ќе капитулира

Читај повеќе

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Читај повеќе

Адеми: Жалам за инцидентот, имаше насилство врз мене

Читај повеќе
  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе