ФИФА Светско првенство Катар 2022

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Репрезентацијата на Сенегал го победи Еквадор попладнево во натпреварот од третото коло од групната фаза на Светското првенство во Катар. Африканската селекција славеше со 2:1.

Сенегал го отвори резултатот на крајот од првото полувреме, кога напаѓачот Исмаила Сар реализираше пенал.

Во вториот дел Еквадорците го израмнија резултатот по прецизен удар на играчот од средниот ред Мојсес Каиседо. Сепак, по неколку минути, капитенот на Сенегал, Калиду Кулибали повторно го доведе својот тим водство.

Паралелно, во групата А, Холандија го совлада Катар со 2:0.

Холандија со 7 и Сенегал со 6 бода ги освоија првите две места и обезбедија осминафинале. Двете репрезентации ќе се вкрстат со првопласираните две селекции од Б-групата која својот расплет ќе го има вечер по натпреварите САД – Иран и Велс – Англија. 

Тагови
реклама

Фудбал

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Read more

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Read more

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Read more

Пике официјално се пофали со новата девојка

Read more
 

Спорт

  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Читај повеќе

Пике официјално се пофали со новата девојка

Читај повеќе