Сенегалците му го расипаа славјето на Нејмар

Неуспешен тест натпревар за Бразил кој предмалку одигра 1:1 против Сенегал на неутрален терен во Сингапур. Фирмину постигна мајсторски гол, но потоа Сенегалците израмнија од пенал. Нејмар прослави настап број 100.

„Кариоките“ настапија скоро во најсилниот состав предводени од Нејмар, Фирмину, Габриел Жезус, Кутињу, Каземиру, Алекс Сандру, Дани Алвис, Маркињус, Тијагу Силва, а го немаше само повредениот голман Алисон на чие место бранеше Едерсон.

Уште во 9-тата минута Фирмину мајсторски го лобуваше Алфред Гомис најавувајќи победа на Бразилците. Но, во 45-тата минута Садио Мане убаво мина меѓу Дани Алвис и Маркињус по што овој вториот го сруши во казнениот простор. Ударот од белата точка успешно го реализираше Фамара Дједиу, напаѓач на Бристол од англиската втора лига.

Во вториот дел ниту еден тим не успеа да постигне победнички гол, па Бразил им донесе ново разочарување на своите навивачи.

За ѕвездата Нејмар ова беше голем јубилеј бидејќи го запиша настапот број 100 за репрезентацијата на Бразил, но не успеа да го прослави со победа. Воедно Нејмар стана најмладиот Бразилец кој стигнал до бројката од 100 настапи.

Бразил в недела ќе има поправен против уште еден африкански ривал, Нигерија. Натпреварот ќе се игра на истиот национален стадион во населбата Калан во Сингапур.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Фудбал

Хет-трик на Пашалиќ, Аталанта броеше до 6 против Бреша

Read more

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Read more

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Read more

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Read more

Спорт

  • play_arrow

Хет-трик на Пашалиќ, Аталанта броеше до 6 против Бреша

Читај повеќе

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе