ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Сензационалниот гол на Ришарлисон не беше случајност

Првиот меч на Бразил на Светското првенство во Катар заврши со победа од 0:2 против Србија, а Ришарлисон ги постигна двата гола за можеби најголемиот фаворит на турнирот.

Вториот беше гол кој се опишува како ремек дело. Винисиус се проби од левата страна и нафрли со надворешен удар, а Ришарлисон ја прими топката, а потоа со феноменални ножички го совлада немоќниот српски голман Вања Милинковиќ-Савиќ.

Remote video URL

Неговиот гол не е резултат на случајност, туку на тренинзи. Неодамна на сличен начин постигна гол на тренингот на Бразил, тогаш без смирување на топката, а за тој гол зборуваше по натпреварот:

„Сличен гол постигнав на тренинг пред да одам во Катар. Ако можеш да направиш нешто на тренинг, можеш да го направиш тоа на натпреварот. Ми се отвори можност и погодив. Ќе бидам уште подобар и сакам да бидам уште подобар“.

Remote video URL

Ришарлисон за бразилската репрезентација одигра 39 натпревари и постигна 19 голови. Пред четири години поради повреда го пропушти Светското првенство во Русија, а со настапот во Катар, како што рече, го „остварил детскиот сон“.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Фудбал

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

Далиќ: Не би сакал мојот тим да танцува како Бразилците

Read more

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Read more

Роналдо го „изгуби компасот“

Read more
 

Спорт

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Читај повеќе

Далиќ: Не би сакал мојот тим да танцува како Бразилците

Читај повеќе

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Читај повеќе

Роналдо го „изгуби компасот“

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Читај повеќе

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали секое Светско досега било наместено?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најскапи репрезентации за Светското во Катар

Читај повеќе

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Читај повеќе