Свет

Сергеј Скрипал пуштен од болница

18. мај 2018 - 12:11 | М.Д.

Здравствената служба во Англија соопшти дека денеска е пуштен од болница поранешниот руски двоен агент, Сергеј Скрипал, кој во март беше отруен со нервен агенс во гратчето Солсбери, на југ во Англија.

Скрипал и неговата ќерка Јулија беа пронајдени без свест на 4 мај на клупа во Солсбери.

Неговата ќерка, Јулија Скрипал, беше пуштена од болницата минатиот месец.

„Фантастична вест е да се слушне дека Сергеј Скрипал е доволно добар за да ја напушти болницата“, соопшти англиската здравствена служба.

Британија ја обвини Русија дека стои зад нападот со нервен агенс, а владите на Западот, вклучувајќи ја и владата на САД, протераа повеќе од 100 руски дипломати.

Русија ги отфрли шпекулациите дека на кој било начин е вмешана во труењето на Сергеј и Јулија Скрипал.

Коментирај