Серијата Samsung Galaxy S23 прва го добие новото стакло Gorilla Glass Victus 2

Samsung прв ги претстави мобилните телефони со Gorilla Glass Victus стакло, неговата серија Galaxy S22 беше првата што го имплементира подобреното Victus+ стакло, а сега историјата се повторува.

Претстојната серија Galaxy S23 на Samsung ќе биде првата што ќе има Gorilla Glass Victus 2.

Новата верзија на гореспоменатото стакло е дизајнирана да „преживее“ падови на цврсти површини, вклучувајќи многу груби површини како бетон, од висина од еден метар односно од висина на колковите. Исто така, уредите заштитени со ова стакло треба да „преживеат“ пад на асфалт од висина до два метра.

Стаклото Gorilla Glass Victus 2 содржи во просек 22 проценти рециклиран материјал, поради што ја доби ознаката Environmental Claim Validation.

URL

Стаклото Victus 2 ќе ги заштити предната и задната страна на телефонот, исто како стаклото Victus+ и серијата S22.

„Посветени сме на интегрирање на одржливоста во текот на целиот животен циклус на производот, работејќи со партнери со истомисленици како Corning за да ги подобриме перформансите додека го намалуваме влијанието врз животната средина. Нашиот паметен телефон Galaxy од следната генерација ќе биде првиот што ќе користи Corning Gorilla Glass Victus 2, нудејќи подобра издржливост и подобрена одржливост“, рече Стефани Чои, извршен потпретседател и главен маркетинг директор во Samsung.

Тагови
реклама

Мобилни

Познати првите детали за телефонот Samsung Galaxy S24 Ultra

Read more

Младите повеќе ги сакаат легендарните „глупави телефони“

Read more

Xiaomi го претстави Redmi Note 12 Turbo и со Harry Potter верзија

Read more

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Read more
 

Гик

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Читај повеќе

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Читај повеќе

Колку долго човек може да остане буден?

Читај повеќе

Креативни начини како подобро да го организирате вашиот фрижидер

Читај повеќе

Познати првите детали за телефонот Samsung Galaxy S24 Ultra

Читај повеќе

Откриена планета голема колку Јупитер, но со густина поголема од олово

Читај повеќе

Илон Маск стана најследената личност на социјалната мрежа што си ја купи

Читај повеќе

Младите повеќе ги сакаат легендарните „глупави телефони“

Читај повеќе

Virgin Orbit се откажа од вселенските операции, отпушта 90 отсто од вработените

Читај повеќе