Сержи назначен за в.д. тренер на Барселона

Привремено решение на испразнетото тренерско столче во каталонскиот гигант ќе биде предводникот на Б тимот и поранешен играч на клубот, Сержи Баржуан и Есклуза.

Поранешниот лев бек седна на клупата на Барса Б во јуни годинава, а сега ќе има шанса да го води првиот тим како привремено решение по отказот на Роналд Куман. Управата на клубот го отпушти Холанѓанецот по новиот лош резултат - синоќа Барса загуби на гостувањето кај Рајо Ваљекано.

Сержи е дете на Барселона. Од свои 17 години е во клубот (1988 година) за кој настапуваше до 2002 кога последните три сезони од кариерата ги мина во мадридски Атлетико. Воедно е и поранешен репрезентативец на Шпанија со 56 настапи меѓу кои и учества на СП 1994, ЕУРО 1996, СП 1998 и ЕУРО 2000, како и на непризнатата репрезентација на Каталонија.

URL

Тренерската кариера ја почна во 2009 во академијата на Барса, потоа две сезони го водеше Рекреативо Уелва, па следуваа кратки авантури во Алмерија и Мајорка пред да замине на двегодишна печалба во Кина во тимот на Чеџиан Гринтаун.

Од таборот на Каталонците очекуваат Сержи набрзо да се врати во Б тимот, штом се официјализира соработката со Чави.

Веќе денеска Сержи ќе го има првиот тренинг со првотимците, неговата официјална презентација ќе биде утре во 13 часот, а првиот предизвик ќе го има в сабота дома против Алавес.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Фудбал

ФИФА ги објави номинациите за гол на годината

Read more

Сари ќе остане во Лацио, но бара сериозни засилувања

Read more

Крос: Меси не ја заслужи Златната топка, од него подобар беше и Роналдо

Read more

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ФИФА ги објави номинациите за гол на годината

Читај повеќе

Сари ќе остане во Лацио, но бара сериозни засилувања

Читај повеќе

Крос: Меси не ја заслужи Златната топка, од него подобар беше и Роналдо

Читај повеќе

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Читај повеќе

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе