Сестрата на Роналдо удри по Ван Дајк: Не треба ни на иста маса да седиш со него

Холаѓанецот се шегуваше со Кристијано Роналдо за Златната топка, но неговата сестра тоа не го сфати, па го нападна.

Синоќа во Париз беше изборот за Златната топка во кој Кристијано Роналдо не влезе ни меѓу првите тројца. Според многумина, кандидатот број еден беше Вирхил ван Дајк кој сепак заврши втор, зад Лео Меси. Токму Ван Дајк имаше мала шега кон Кристијано Роналдо во едно интервју пред прогласувањето на победникот.

Новинарот го праша: „Без CR7 ќе имаш еден конкурент помалку за Златната Топка?“

На што Ван Дајк одговори: „А чекај, зар Кристијано Роналдо ми беше конкурент?“

Тоа многу сериозно го сфати Катја Авејру, сестрата на Роналдо, која реши преку Instagram да му се реваншира на Ван Дајк.

„Постојат исфрустрирани лучности кои живеат надвор од реалноста и немаат почит. Драг Вергилиј (прво така го нарекува), каде одиш? Кристијано Роналдо таму веќе отиде и се врати илјадапати... Види, драг мој Вирхил, Кристијано триумфираше трипати во земјата каде што играш со години, таму беше најдобар играч и стрелец, додека ти сѐ уште не си ја освоил ни Премиер лигата. Кога го направи тоа дури и беше помал од тебе. Епа, драг Вирхил, Кристијано отиде и во други земји и стана најдобриот играч во историјата на еден „мал“ клуб: Реал Мадрид, ти кажува тоа нешто? Можеби, бидејќи те победи во едно финале од Лигата на шампиони. Такви трофеи Роналдо има 5. Роналдо го смачка и твојот „портокал“ во финале (мисли на финалето од Лигата на нации). Дали ти е тешко, Вирхил? Имаме милост... Сепак, драг Вирхил, во еден сушен период во својата кариера, Кристијано пак има повеќе титули освоено отколку ти. Неверојатно, нели? Значи, Вирхил, треба да освојуваш титули кои навистина вредат, па потоа ќе зборуваме. Кога ќе собереш едно купче, ама навистина вредни, тогаш ќе може да седиш на иста маса со Кристијано“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Acho que há pessoas a viver completamente frustradas!!! E fora da realidade... A tal humildade! Repórter: "Cristiano Ronaldo não estará cá esta noite. É menos um rival a ter em conta." Van Dijk: " É Cristiano Ronaldo realmente um rival?" Foi esta a resposta do central holandês do Liverpool, quando confrontado sobre a ausência do astro português da gala desta noite. É certo e sabido que Ronaldo não ganhará o prémio desta noite. Apesar de ter vencido importantes títulos colectivos...mas isso é outra conversa e que lá na frente iremos ver onde vai chegar a verdade sobre o futebol !!! Agora, caro Virgil, para onde tu vais, Cristiano Ronaldo já foi e já veio mil vezes . Vê lá bem, meu caro Virgil, que o Cristiano Ronaldo foi tri-campeão no país onde tu já jogas há anos e ainda não conseguiste meter a mão na "lata". O Cristiano Ronaldo até foi o melhor jogador e melhor marcador no país onde jogas Virgil. Por sinal, era até bem mais jovem que tu. Depois, caro Virgil, o Cristiano Ronaldo foi para outras paragens e tornou-se no maior jogador da história de um clubezito. Real Madrid, diz-te algo Virgil? É possível que sim, porque esse clube, com esse tal Cristiano até te derrotaram na final de uma tal de Champions League. Dessas, já o Ronaldo tem 5, Virgil. E esse tal Ronaldo e companheiros, com as quinas ao peito, esmagaram a tua "laranja" numa final. Foi duro, Virgil? Temos pena. E, caro Virgil, numa das épocas menos conseguidas da sua carreira, o Cristiano Ronaldo ainda venceu mais títulos que tu. Impressionante, não é? Agora, Virgil, vai vencer títulos daqueles que realmente contam e depois falamos. Quando tiveres uma mão cheia deles, dos realmente importantes, talvez te possas sentar à mesa com o Cristiano. Ou como se diz na nossa terra, cresce e aparece! E para mim @cristiano és e serás para sempre o melhor jogador do mundo!!! E quem não gosta que ponha na roda do prato !!!( como se diz na nossa terra ,pequenina para muitos ) mas de onde saiu o melhor de todos os tempos...#assinoembaixoluisfaria #cr7n1 #Eotrabalhocontinua #respostastánahistoriaenomuseu #orgulhodomeurei #Deusnocomando

A post shared by Katia Aveiro (@katiaaveirooficial) on

Инаку, Ван Дајк веќе ја имаше објаснето таа изјва за која се фати сестрата на Роналдо.

„Доколку не ги следите социјалните мрежи и го слушавте целосното интервју, тогаш ќе знаевте дека се шегував... И дека имам само почит за нив двајца“.

За волја на вистината, на интерет се рашири само исеченото парче од неговото интервју каде е целосно извадена од контекст изјавата и делува дека навистина го омаловажува Роналдо.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Фудбал

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Read more

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Read more

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Read more

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more

Спорт

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Читај повеќе
  • play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Читај повеќе

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Читај повеќе

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе