Северна и Јужна Кореја со заедничка кандидатура за ЛОИ 2032

Властите во Сеул и Пјонгјанг ќе истакнат заедничка кандидатура на Јужна и Северна Кореја за организација на Олимписките игри во 2032 година, иако Меѓународниот олимписки комитет (МОК) неодамна веќе му додели на австралискиот град Бризбејн статус на посакуван домаќин на Игрите.

Официјален Сеул, како што јавија јужнокорејските медиуми, објави денеска дека доставил до надлежната Комисија на МОК „предлог, визија и концепт за заедничка организација“ на ЛОИ со Пјонгјанг.

Јужнокорејските власти, притоа, изразија жалење поради „неочекуваната одлука“ на МОК да додели статус посакуван домаќин на Бризбејн, но порачаа оти се решителни во намерата да продолжат со процесот на кандидирање.

Летната Олимпијада во 2032 година ќе биде 35-то издание, а досега интерес за организација имаат пројавено и градовите Ахмедабад (Индија), Џакарта (Индонезија), Доха (Катар), Мадрид (Шпанија), како и германската појузна покраина Северна Рајна-Вестфалија со 13 градови и тоа Диселдорф, Дортмунд, Келн, Бон, Ахен, Дујсбург, Есен, Гелзенкирхен, Крефелд, Леверкузен, Менхенгладбах, Оберхаузен и Рекликгхаузен.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Останати спортови

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Read more

Бруталниот Сенегалец за две минути го совлада противникот во ММА борба

Read more

Убиен поранешниот MMA борач Тајлер Ист

Read more

Во САД почнаа натпревари пред полни трибини

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе