Северна Кореја го смени шефот на дипломатијата

Сеул, 18 јануари 2020 (МИА) – Севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Јонг Хо е сменет од функцијата, јавија локалните медиуми.

Сѐ уште не е одредено кој ќе го замени, а неофицијално се дознава дека името на новиот шеф на дипломатијата, Пјонгјанг би требало да го соопшти следниот четврток.

Јужнокорејското Министерство за обединување, кое е надлежно за прашања поврзани со Северна Кореја, соопшти дека смената на статусот на Ри треба да се оцени многу внимателно.

Ри, кој е поранешен амбасадор на Пјонгјанг во Лондон, ја претставуваше Северна Кореја во преговорите за нуклеарната програма, но минатата година не присуствуваше на заседанието на Генералното собрание на ОН во Њујорк, првпат после три години.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Свет

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Read more

САД се заканува: Ќе ѝ одговориме на Русија за секоја агресивна постапка

Read more

Фармацевтските здруженија се против укинувањето на патентите за вакцините

Read more

Moderna: Трета доза од вакцината штити од бразилскиот и јужноафриканскиот сој

Read more
 

Вести

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Читај повеќе

Вработена во општина Гази Баба пријавила обид за напад од колега-советник

Читај повеќе

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Читај повеќе
  • filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Читај повеќе

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Читај повеќе

Како да го забрзате растот на Вашиот мал бизнис со минимален влог?

Читај повеќе

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Читај повеќе

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Читај повеќе