Свет

Северна Кореја повторно лансира два „непознати проектили“

16. август 2019 - 10:11 | МИА
Сеул, 16 август 2019 (МИА) – Северна Кореја денеска истрела два „непознати проектили“ кои паднаа во море, соопшти јужнокорејската армија.

Проектилите биле истрелани од околината на Тонгчон во покраината Кангвон, југоисточниот дел на Северна Кореја и паднале во Источно или во Јапонско Море.

– Армијата ја следи ситуацијата и евентуални други лансирања, се наведува во соопштението од војската на Јужна Кореја.

Тоа е шесто лансирање на проектили од крајот на јули. Според севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун проектилите се „службено предупредување“ за Јужна Кореја и за САД поради нивните заеднички воени вежби. 

 
 

 

 
 
 
 
 

Коментирај