Северна Кореја пријави 21 смртен случај, една недела откако призна епидемија во земјата

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун изјави дека ширењето на COVID-19 ја довело земјата во „големи превирања“ и повика на сеопфатна битка за надминување на епидемијата, по 21 нов смртен случај еден ден претходно.

Северна Кореја оваа недела ја призна својата прва епидемија на „Ковид без преседан“, откако повеќе од две години тврдеше дека немаат инфекција.

Со оглед на ограничените можности за тестирање во Северна Кореја, експертите сметат дека објавените бројки веројатно претставуваат мал дел од вкупните инфекции, што може да доведе до илјадници смртни случаи во една од двете земји без кампања за вакцинација против ковид.

Владејачката Работничка партија во земјата итно се состана при што слушна извештаи за лекување на околу 280.810 луѓе со симптоми и вкупно 27 смртни случаи откако беше пријавена треска од неидентификувано потекло кон крајот на април, објави новинската агенција KCNA (조선중앙통신사).

Лидерот Ким, исто така, на состанокот рече дека ширењето на епидемијата е голема катастрофа за земјата, но дека тие би можеле да ја надминат кризата „ако не го изгубат фокусот во спроведувањето антиепидемиски политики и да се задржи силната организациска моќ и контрола врз основа на единство на партијата и народот“.

реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Свет

Москва го анализира предложениот мировен план на Италија

Read more

СЗО: Ширење на мајмунски сипаници во развиените земји веројатно по две рејв-забави во Шпанија и во Белгија

Read more

Како изгледаат руските „филтрациски“ кампови за Украинците во окупираните територии?

Read more

САД се подготвени за војна ако Кина го нападне Тајван

Read more
 

Вести

Казни за 82 возачи на мотоцикли, одземени 11 мотоцикли

Читај повеќе

На 27 мај Отворен ден за јавноста во Собранието

Читај повеќе

Ковачевски: Во моментов не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија

Читај повеќе

Москва го анализира предложениот мировен план на Италија

Читај повеќе

СЗО: Ширење на мајмунски сипаници во развиените земји веројатно по две рејв-забави во Шпанија и во Белгија

Читај повеќе

Спасувачка ЗОО акција во Дебар Маало

Читај повеќе

Поскапуваат бензините, дизелот поевтинува

Читај повеќе

Вкупно 508 активни ковид случаи во целата земја

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаат руските „филтрациски“ кампови за Украинците во окупираните територии?

Читај повеќе