Северна Кореја се подготвува за проба на подводна ракета

Северна Кореја наскоро би можело да го спроведе првиот тест за лансирање на подводни балистички ракети во оваа година, соопштија денеска јужнокорејски воени претставници.

Кандидатот за началник на Генералштабот на Јужна Кореја, Фон Ин Чоул, изјави дека Северна Кореја ја санира штетата предизвикана од неодамнешниот тајфун на нејзиното бродоградилиште Синпо на северозападот на земјата, местото каде што прави подморници.

Како што рече, набрзо по отстранувањето на штетата, постои можност да изведе проба за лансирање на подводна балистичка ракета од подморница, но и дека јужнокорејската армија внимателно го следи развојот на ситуацијата.

Последен пат Северна Кореја тестираше подводна балистичка ракета лани во октомври, а се претпоставува дека и двата теста ќе бидат извршени пред годишнината од основањето на владејачката Работничка партија на 10 октомври.

реклама

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Read more

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Read more

Свет

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Read more

Ерменија и Азербејџан повторно пред воен судир

Read more

Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Read more

Вести

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Читај повеќе

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Читај повеќе

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Читај повеќе

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Читај повеќе

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Читај повеќе

Со велосипедизам, Крушево развива алтернативен туризам

Читај повеќе

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Читај повеќе

Во Велес пред Спомен куќата на Рацин промовирана збирка поезија „Слушни ја тишината“

Читај повеќе