Северна Кореја се пофали со видео: Војници пред очите на Ким кршат бетонски блокови од глава

Севернокорејските државни медиуми објавија видео на кое се гледа како војниците таму кршат бетонски блокови со глави и раце, виткаат челични шипки...

Снимката е направена на претставувањето на одбранбените способности на армијата одржана во Пјонгчанг, а меѓу гледачите беше и севернокорејскиот диктатор Ким Џонг Ун.

На снимката се гледа како војници кршат цигли и плочки со рацете и главите. Лежат на парчиња стакло и клинци додека други војници кршат бетонски плочи по нивните тела со чекани.

Remote video URL

Големото финале покажува како двајца војници со вратот виткаат железни шипки и ги кршат синџирите завиткани околу нивните тела со силата на мускулите.

Севернокорејските медиуми наведуваат дека настанот бил организиран со цел „да им се покаже на непријателите дека војниците имаат железни тупаници со кои го штитат мирот“.

Remote video URL
реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Свет

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Read more

Moderna тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и безбедна за деца

Read more

Кина почнува со вакцинирање на деца од три години против COVID-19

Read more

Меркел ја призна нејзината најголема корона-грешка

Read more
 

Вести

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Читај повеќе

Moderna тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и безбедна за деца

Читај повеќе

Кина почнува со вакцинирање на деца од три години против COVID-19

Читај повеќе

Влада: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, граѓаните нема потреба да стравуваат

Читај повеќе

135 нови случаи на COVID-19 од 1.514 тестирања

Читај повеќе

Facebook се распаѓа одвнатре: Дали ќе ја научи лекцијата, ќе пропадне или ќе продолжи како да не било ништо?

Читај повеќе

Рокот за поднесување ДДВ-4 продолжен до 27 октомври

Читај повеќе

Медиумите не го прекршиле Изборниот законик при известувањето во првиот изборен круг

Читај повеќе

Меркел ја призна нејзината најголема корона-грешка

Читај повеќе