ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Северна Кореја се повлече од Олимпијадата во Токио

За прв пат од 1988 година и од бојкотот на Летните олимписки игри во Сеул, Северна Кореја, земја што тврди дека нема случаи на COVID-19, нема да се натпреварува на Олимпијадата.

Северна Кореја нема да учествува на Олимписките игри оваа година во Токио за да ги заштити своите спортисти среде пандемијата, соопшти денес тамошното Министерството за спорт.

„Комитетот одлучи да не учествува на 32. Олимпијада за да ги заштити спортистите од светската здравствена криза предизвикана од коронавирусот. На состанокот се дискутираше и за начините за развој на професионални спортски технологии, освојување медали на меѓународни натпревари и промовирање на јавни спортски активности во следните пет години, објави Министерството.

Официјални лица во Сеул и Пјонгјанг на почетокот на април објавија дека ќе ја потенцираат заедничката кандидатура на Јужна и Северна Кореја за домаќин на Олимписките игри во 2032 година, а според Reuters, оваа постапка на Северна Кореја претставува чекор назад во тие планови.

Исто така, Јужна Кореја во Игрите во Токио гледаше можност за подобрување на односите и заживување на мировните разговори меѓу двете земји, кои технички сè уште се во војна, што, меѓу другото, ќе се манифестира во изведбата на одредени комбинирани спортови, според моделот на заеднички тим во женски хокеј на Зимските игри 2018 во Пјонгчанг.

Олимписките игри во Токио, одложени минатата година поради пандемијата на коронавирусот, треба да се одржат од 23 јули до 8 август.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Останати спортови

Бруталниот Сенегалец за две минути го совлада противникот во ММА борба

Read more

Убиен поранешниот MMA борач Тајлер Ист

Read more

Во САД почнаа натпревари пред полни трибини

Read more

Поставен нов светски рекорд: 24 и пол минути под вода без воздух

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Интер гази сигурно кон титула во Италија

Читај повеќе

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе